7 błędów szaty graficznej CV

Wysyłając CV zadbać trzeba nie tylko o to CO w aplikacji napiszemy o sobie, ale również o to JAK napiszemy. Choć najczęściej kandydaci wysyłają klasyczne w formie CV, zdarzają się aplikacje których celem jest wyróżnienie się wśród innych. Nie jest to wcale złe, pod warunkiem że…nasze CV wyróżni się w pozytywny a nie negatywny sposób.

Oto 7 najczęstszych błędów popełnianych w aspekcie kreacji wizerunku CV:

 1. Kolorowe tło CV
 2. Dawniej, kiedy wysyłało się CV pocztą lub składało osobiście, można było wyróżnić się przedstawiając aplikację napisaną na nietypowym papierze. Używało się kolorowych kartem (najczęściej kremowych lub ecru), czasem papieru o nierównej fakturze. Dziś, kiedy większość aplikacji wysyłamy mailem kolorowe tło może jedynie spowodować trudności z przeczytaniem CV.
  Jeśli jednak mimo wszystko chcecie dorzucić nieco koloru do aplikacji, zamiast całego tła wystarczy jak zaznaczycie na kolorowo nagłówki, lub ramkę zdjęcia. Wszystko z umiarem i tak, aby nie spowodować trudności z odczytaniem CV

 3. Times New Roman
 4. Mimo iż Times New Roman jest powszechnie używaną czcionką w korespondencji i sprawach służbowych, do CV nadaje się nie najlepiej. Po pierwsze dlatego że wszyscy piszą Timesem, po drugie zaś dlatego, że przerwy między literami w Timesie są nierównomierne, co sprawia wrażenie braku harmonii w tekście. W efekcie CV wygląda mało atrakcyjnie
  Zamiast Timesa można użyć Verdany, Tachomy lub Ariala.
  Nie warto używać czcionek, które są bardzo rzadkie. Potencjalny pracodawca może nie mieć ich na swoim komputerze.

 5. Rozmiar czcionki
 6. Założenie, że potencjalny pracodawca ma sokoli wzrok lub nosi denka od butelek na nosie, może spowodować że nasz CV wyląduje w koszu. Czcionka powinna być odpowiedniej wielkości – między 10 – 12 ptk.
  Czcionka zbyt mała – bywa że kandydat chce zmieścić na CV bardzo dużo informacji. Sukcesywnie zmniejsza więc czcionkę, tak aby upchnąć wszelkie istotne swoim zdaniem informacje. Postępowanie zgoła błędne, bowiem rzadko który rekruter, widząc zapisane maczkiem dwie strony zacznie czytać z zainteresowaniem. Lepiej wyrzucić połowę informacji i napisać je czytelnie.
  Czcionka zbyt duża – kandydaci mający małe doświadczenie mają tendencję do powiększania czcionek ponad normę. Niestety, 14 Verdany nie ukryje braku doświadczenia.

 7. Dekoracje i wzorki
  Jedynymi ozdobami, jakie mogą się znaleźć w CV są :
  – wyboldowania (pogrubienie czcionki)
  – kolorowe nagłówki (w stonowanych kolorach – np. granat, ciemna zieleń)
  – ozdobna ramka na całość aplikacji bądź na zdjęcieNie stosujemy:
  -clipartów
  – kolorowych czcionek, zwłaszcza w kolorach utrudniających odczytanie tekstu
  – obrazków i dodatków w postaci rysunków, animowanych ikonek, banerów

Nie musimy opatrywać naszego nazwiska żadnym logo, nie jesteśmy bowiem produktem (przynajmniej nie w takim stopniu jak puszka kawy)

 • Rozmiar zdjęcia
 • O zdjęciach w CV napisano już tony opracowań. Nie zmienia to faktu, że nadal spora część kandydatów przysyła zdjęcia z wakacji / w negliżu / ślubne / rodzinne /grupowe / sprzed półwiecza itd.
  Dokładne informacje na temat tego jak powinno wyglądać zdjęcie załączone do CV, znajdziecie w poście na ten temat.
  Zdjęcie należy wkleić do CV a nie dołączać jako dodatkowy załącznik.

 • Ustawienie strony
 • 99% kandydatów ustawia stronę pionowo. Tak jest dobrze. Ale raz na 100 aplikacji zdarzy się kandydat, któremu zabrakło miejsca w tradycyjnym ustawieniu i zdecydował się na poziome ustawienie strony…
  Nigdy tego nie róbcie. Nie wiadomo dlaczego, ale strasznie drażni to rekruterów…

 • Marginesy i wypunktowanie
 • Wyliczając miejsca pracy, wypunktowując obowiązki a nawet ustawiając nagłówki, zwracać trzeba uwagę na formatowanie tekstu. Po pierwsze, dobrze sformatowany tekst nie rozjedzie nam się niezależnie od tego, jakie ustawienia będzie miał na własnym komputerze potencjalny szef. Po drugie, jeśli na stanowisku pracy na które kandydujesz wymagana jest znajomość obsługi komputera, to formatując prawidłowo tekst pokażesz że znasz się na rzeczy.
  Jeśli nie umiesz formatować tekstu w edytorze, skorzystaj z bezpłatnych poradników on-line. Zdobyta wiedza na pewno przyda się w przyszłości.

  źródło: lifeclever.com