Chcesz wrócić do pracy po długiej przerwie chorobowej? Pomoże ci ogrodnictwo

kwiaty ogrod Chcesz wrócić do pracy po długiej przerwie chorobowej? Pomoże ci ogrodnictwoChoć brzmi to dość kuriozalnie, okazuje się, że pielęgnacja ogrodu może pomóc kobiecie, która przez dłuższy czas nie pracowała zawodowo.

Badania w tym zakresie przeprowadzono w Sahlgrenska Academy w Szwecji. Do udziału, zaproszono kobiety w różnym wieku, które minimum od roku a nie dłużej niż 10 lat nie podejmowały pracy ze względu na chorobę. Przez 14 tygodni, kobiety 2-4 razy w tygodniu, przez pół dnia zajmowały się pielęgnacją ogrodu. Zajęcia prowadzone były przez pracowników socjalnych, terpautów, coachów i obejmowały również coaching narzędziowy. Efektem była znaczna poprawa samopoczucia, samooceny i poprawa jakości życia. Uczestniczki programu zgłaszały również, że lepiej radzą sobie w relacjach międzyludzkich (co zazwyczaj bywa upośledzone przy dłuższej chorobie).

Oczywiście kobiety, które wzięły udział w eksperymencie, były pod stałą opieką specjalistów, ale wniosek jest taki, że odrobina pracy w ogrodzie nie zaszkodzi. Zatem – byle do wiosny!

źródło:eurekalert.org