Nie ma usprawiedliwienia dla szefa, który nie płaci pensji na czas

rp_oczekiwania-kasa13.jpgProblem płynności finansowej dla wielu firm jest poważny. Niekiedy wystarczy kilka niezapłaconych przez kontrahentów faktur, by trzeba było zwijać interes. Czy pracownicy są w stanie zrozumieć szefa, który nie wypłaca wynagrodzeń?

Polscy pracownicy nie są tolerancyjni wobec pracodawców, którzy zwlekają z wypłatą wynagrodzenia. 73% Polaków (według badania przeprowadzonego przez OBOP na lecenie KRD) nie widzi żadnego usprawiedliwienia dla szefa, który ociąga się z wypłatą wynagrodzenia. 14% jest w stanie zrozumieć sytuację, w której szef czeka na zapłacenie faktury od kontrahenta. 8% przeżyje i zrozumie sytuację, w  której szef ratował firmę przed upadłością  i na ten cel przeznaczył środki, które powinny pójść na wypłatę wynagrodzenia na czas.

Niewielu z nas zrozumie takie powody jak spowolnienie gospodarcze, nakłady inwestycyjne lub brak gotówki – takie powody nie wypłacenia pensji na czas uznajemy za mało przekonujące (co ciekawe, to powody często podawane przez firmy zalegające z płatnościami wobec innych firm).

Warto pamiętać, że jeśli pracodawca nie płaci na czas, pracownik ma prawo zerwać umowę w trybie natychmiastowym, pracodawca narusza bowiem obowiązki wobec pracownika. Z takim odejściem z pracy lepiej nie zwlekać – zwłaszcza, jeśli firmie grozi upadłość. Według danych KRD, rekordzista w Polsce, ma do oddania swojemu pracownikowi ponad 80 tys. zł!

źródło:forbes.pl