Nie ma usprawiedliwienia dla szefa, który nie płaci pensji na czas

oczekiwania kasa13 Nie ma usprawiedliwienia dla szefa, który nie płaci pensji na czasProblem płynności finansowej dla wielu firm jest poważny. Niekiedy wystarczy kilka niezapłaconych przez kontrahentów faktur, by trzeba było zwijać interes. Czy pracownicy są w stanie zrozumieć szefa, który nie wypłaca wynagrodzeń?

Polscy pracownicy nie są tolerancyjni wobec pracodawców, którzy zwlekają z wypłatą wynagrodzenia. 73% Polaków (według badania przeprowadzonego przez OBOP na lecenie KRD) nie widzi żadnego usprawiedliwienia dla szefa, który ociąga się z wypłatą wynagrodzenia. 14% jest w stanie zrozumieć sytuację, w której szef czeka na zapłacenie faktury od kontrahenta. 8% przeżyje i zrozumie sytuację, w  której szef ratował firmę przed upadłością  i na ten cel przeznaczył środki, które powinny pójść na wypłatę wynagrodzenia na czas.

Niewielu z nas zrozumie takie powody jak spowolnienie gospodarcze, nakłady inwestycyjne lub brak gotówki – takie powody nie wypłacenia pensji na czas uznajemy za mało przekonujące (co ciekawe, to powody często podawane przez firmy zalegające z płatnościami wobec innych firm).

Warto pamiętać, że jeśli pracodawca nie płaci na czas, pracownik ma prawo zerwać umowę w trybie natychmiastowym, pracodawca narusza bowiem obowiązki wobec pracownika. Z takim odejściem z pracy lepiej nie zwlekać – zwłaszcza, jeśli firmie grozi upadłość. Według danych KRD, rekordzista w Polsce, ma do oddania swojemu pracownikowi ponad 80 tys. zł!

źródło:forbes.pl