Złożyłam wypowiedzenie, ale okazało się, że jestem w ciąży – co teraz?

rp_ciaza.jpgZdecydowałaś się na zmianę pracy, złożyłaś wypowiedzenie, ale w czasie trwania wypowiedzenia (a nawet po jego zakończonym biegu) okazało się, że jesteś w ciąży?  Nie martw się – możesz wrócić do starej pracy.

Kodeks Pracy szczególnie chroni kobiety w ciąży – nawet wtedy, kiedy nie wiedzą one jeszcze o tym, że są w ciąży. Oznacza to, że jeśli złożysz wypowiedzenie umowy o pracę i okaże się, że w chwili składania wypowiedzenia byłaś w ciąży, to możesz cofnąć wypowiedzenie motywując to działaniem pod wpływem błędu. Chodzi tu przede wszystkim o to, że gdybyś wiedziała, że jesteś w ciąży, to nie złożyłabyś wypowiedzenia. Pracodawca takie cofnięcie wypowiedzenia musi uznać i przywrócić pracownicę do pracy o ile pracownica złoży wniosek w ciągu 7 dni od momentu uzyskania informacji  o byciu w ciąży (termin 7 dni nie jest sztywny. Wynika z art. 264 § 1 KP który mówi o tym, że na złożenie wniosku o cofnięcie wypowiedzenia do sądu pracy, pracownik ma 7 dni. Zbyt duże opóźnienie w złożeniu wniosku może uniemożliwić pracownicy przywrócenie do pracy, dlatego lepiej ten termin zachować – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2012 r., sygn. II PK 209/11)

Czy przywrócenie do pracy zawsze zadziała? Tak, choć należy pamiętać o tym, że jeśli umowa o pracę, którą mieliśmy skończyłaby się przed upływem 3 miesiąca ciąży, to pracodawca nie musi jej przedłużać.  (Przykładowo – 1 kwietnia podpisałaś umowę o prace na okres próbny trzech miesięcy – do 30 czerwca. 15 maja składasz wypowiedzenie bo praca ci nie odpowiada, ale 20 maja dowiadujesz się, że jesteś w trzecim tygodniu  ciąży. W tej sytuacji przywrócenie do pracy nadal będzie obowiązywać ale i tak pracodawca umowy nie musi przedłużyć ponad umowę obowiązującą do 30 czerwca, bo w chwili rozwiązania umowy, będziesz przed ukończeniem 3 miesiąca ciąży).

Jak cofnąć wypowiedzenie ze względu na ciążę?

Składając wniosek o cofnięcie złożonego wypowiedzenia na skutek działania pod wpływem błędu (art. 84 K. c.). Jeśli pracodawca odmówi przywrócenia do pracy, pozostaje skierowanie sprawy do sądu pracy.

Tagi: