Większa kontrola nad własną pracą = więcej czasu z dziećmi

Father holding and looking down at his new babyChciałbyś móc bardziej zajmować się dziećmi, ale uważasz, że nie masz na to czasu, gdyż praca pochłania go za dużo? Okazuje się, że wystarczy prosty trick, by spędzać więcej czasu z dzieckiem, mimo tego, że wcale nie będziesz pracować mniej.

W jednym z badań przeprowadzonych wspólnie przez kilka placówek oświatowych w USA, wykazano, że jeśli da się pracownikom możliwość wpływania na kształt dnia pracy i większej kontroli nad czasem pracy a do tego, stworzy środowisko pracy, w którym ludzie będą ze sobą współpracować, to pracownicy zaczną więcej czasu spędzać z dziećmi. Mimo iż faktycznie wcale nie będą pracować mniej.

W ramach eksperymentu, część pracowników objęto specjalnym programem, w ramach którego zyskali oni nie tylko wsparcie ze strony kolegów, ale również możliwość zarządzania własnym czasem w bardziej efektywny sposób (czyli dano im kontrolę nad tym, kiedy mają wykonywać pracę). Mimo, iż globalnie czas pracy nie uległ zmniejszeniu (kobiety pracowały średnio 46.24 godzin tygodniowo a mężczyźni 46.59), to okazało się, że pracownicy więcej czasu poświęcają dzieciom (dzienny „przyrost” czasu z dzieckiem wyniósł 39 dodatkowych minut).

Z badań wynika, że na to ile czasu spędzamy z rodziną wpływ ma nie tyle to, ile czasu naprawdę pracujemy, ale jak czujemy się w owej pracy i jeśli mamy poczucie, że kontrolujemy nasze życie, to na więcej rzeczy jesteśmy w stanie znaleźć czas.