5 przekonań, które odpychają kobiety od kariery technologiczno – inżynierskiej

Female Inspector/EngineerW branży STEM (science, technology, engineering, math) – czyli branży technologiczno – inżynieryjnej brakuje kobiet. To obszar zdecydowanie zdominowany przez mężczyzn. Dlaczego? Czyżby kobiety nie interesowały się inżynierią i nie były dość dobre w ścisłych przedmiotach? Niekoniecznie. Okazuje się, że na drodze kariery kobiety w obszarze STEM stoi  5  przeszkód.

Badania, które przeprowadziły Kathrine W. Phillips , Erika V. Hall i Joan C. Williams na ponad 550 kobietach, które realizują się w rmaach przedmiotów ścisłych ujawniły 5 przekonan, które nie pozwalają kobietom  w pełni oddać się pracy w obszarze STEM i odpychają je od kariery naukowca – ścisłowca czy inżyniera.

  1. Około 65% deklaruje, że jako nauowcy, musza pokazać więcej od swoich kolegów, by zostać równie docenionymi. W przypadku kobiet z czarnym kolorem skóry, sytuacja wygląda jeszcze gorzej – aż 77% kobiet uważa, że muszą dostarczyć więcej dowodów swojej kompetencji niż ich koledzy.
  2. Co czwarta kobieta mówi, że po urodzeniu dziecka, jej koledzy sugerowali, że od teraz powinna raczej zająć się dzieckiem i pracować nieco mniej niż dotąd.
  3. 41% Azjatek i 36% białych kobiet mówi, że czują presję w pracy, by zachowywać się „kobieco” zgodnie ze swoją rolą.
  4. Ponad 70% kobiet raportuje, że w ich środowisku pracy, kobiety nie wspierają się nawzajem (zgodnie z zasadą „skora ja przeszłam przez piekło, to ty też musisz”).
  5. 48% czarnych i 32% białych kobiet potwierdza, że bywają czasem brane za pomoc laboratoryjną lub sprzątającą.

W obliczu takich trudności, czy trudno się dziwić, że tak mało kobiet chce się realizować jako ścisłowiec?

Tagi: