Jak zdobyć dobre praktyki na wakacje?

rp_studenci-praca3.jpgChoć do wakacji jeszcze sporo czasu, warto już teraz zastanowić się na tym, w jaki sposób zdobyć dobre wakacyjne praktyki lub staż. Jeśli zaczniesz szukać ich w czerwcu, może okazać się, że na wakacyjnym stażu lub praktykach niewiele się nauczysz i nie pomoże ci to w starcie w karierę. Jak zatem zabrać się za szukanie wakacyjnych praktyk, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób przekonać do siebie pracodawcę?

Co chcesz robić na praktykach?

Przede wszystkim, jeśli chcesz odbyć naprawdę przydatne i wartościowe praktyki związane z tym, co chcesz robić w przyszłości, musisz zastanowić się nad tym, jakie zadania chciałbyś wykonywać na praktykach. Oczywiście, nie chcesz parzyć kawy i kserować (choć to jest często nie do uniknięcia). Zastanów się jednak, jakie inne czynności mógłbyś i chciałbyś robić. Odpowiedz sobie na pytania:

Zastanów się również nad tym:

Dopiero kiedy znasz odpowiedzi na te wszystkie pytania, możesz zabrać się za szukanie odpowiedniej firmy, która da ci to, czego potrzebujesz.

Wybór dobrej firmy

Jak wybrać dobrą firmę? Każdego roku w praktykach w czasie wakacji uczestniczą tysiące studentów – część jest po praktykach zadowolona. Część uważa, że zmarnowała czas. Jak zatem ocenić czy firma będzie dobrą inwestycją?

Prestiż i programy praktyk

Pod uwagę weź dwie kwestie – prestiż firmy (dobry punkt w CV) i program praktyk. Wiele firm, które poważnie podchodzą do studentów na praktykach, publikuje na swoich stronach programy praktyk, które pozwalają zapoznać się z podstawowymi zadaniami, jakie praktykant będzie realizował. Przeczytaj je i zastanów się, czy taki program odpowiada Twoim zainteresowaniom (weź pod uwagę, że zazwyczaj programy są nieco podkoloryzowywane).

Jeśli chodzi o prestiż firmy, to z reguły firmy duże, mają bardziej precyzyjnie przygotowany plan, ale nie znaczy to wcale, że praktyki są wartościowe. Na pewno jednak, praktyki w dużej korporacji pozwalają zapoznać się ze specyfiką pracy w takim miejscu, co procentuje w przyszłości. Prestiżowe firmy często również posiadają kilka wakatów, które mogą obsadzić stażystami lub praktykantami, którzy się sprawdzili.

Firmy mniejsze, mniej znane również mogą mieć bardzo dobre programy praktyk, zatem nie rezygnuj z nich.

Poziom i czas rekrutacji

O tym, jak dobre będą praktyki świadczy również poziom rekrutacji. Jeśli by się na nie dostać wystarczy wysłać CV i nie ma nawet rozmowy kwalifikacyjnej, to można spodziewać się, że praktyki będą słabe. Dlaczego? Otóż jeśli firma zamierza rzeczywiście uczyć czegoś praktykantów, to inwestuje w nich swój czas i zasoby. To jest dla firmy koszt. Firma oczekuje zwrotu tego kosztu (bo nie jest instytucją charytatywną ani edukacyjną) w postaci pracy jaką stażysta wykona lub potencjału w przyszłym pracowniku. Jeśli nie przywiązuje wagi do rekrutacji, to znaczy, że nie są dla firmy ważne kompetencje kandydata – czyli nie zależy jej na tym, czy osoba ta będzie w stanie „przynieść zwrot” – to zaś oznacza, że firmanie planuje inwestować w taką osobę – czyli wiele do nauki nie będzie.

Ważny jest również czas jaki zajmuje rekrutacja – wybranie dobrego kandydata zabiera czas. Spotkania, testy, niekiedy Assessment Center. Firma która poważnie myśli o praktykantach nie zaczyna rekrutacji na czas wakacji na tydzień przed rozpoczęciem praktyk – bo nie będzie czasu na to, by poświęcić go na wybranie najlepszych kandydatów.

Opinie o praktykach

Warto też przejrzeć opinie o praktykach – można sporo znaleźć ich w internecie. Można również sprawdzić czy ktoś ze znajomych (lub nawet osób mających profil w serwisach typu LinkedIn lub GoldenLine) nie był na praktykach w firmie, do której chcemy się udać i dopytać o wrażenia.

Gdzie szukać praktyk? Możliwości jest kilka:

Przygotowanie odpowiedniego CV

Jeśli firma organizuje dobrej jakości praktyki, to dostaje wiele zgłoszeń. Dlatego musisz poświęcić nieco czasu na przygotowanie aplikacji, jeśli chcesz się do takiej firmy dostać. Zadbaj o podstawy (formatowanie, brak błędów), ale postaraj się również:

Wyróżnij się – pamiętaj, że CV osób bez doświadczenia, firma dostałą sporo -musi widzieć w tobie potencjał by cię zechcieć.

Zaangażowanie i upór

Jeśli zależy ci na tym, by odbyć praktyki w określonej, konkretnej firmie, nie rezygnuj nawet wtedy, kiedy firma oficjalnie nie prowadzi naboru. W takiej sytuacji przygotuj aplikację dedykowanej tej jednej konkretnej firmie. Opisz w niej (np. w formie prezentacji Power Point) co Twoim zdaniem mógłbyś robić i w czym się przydać. Wskaż firmie obszary, w których mógłbyś być pomocny. Przekonaj ich do tego, że zaproszenie cię na spotkanie i praktyki leży w ich interesie. Nie mów o tym, czego Ty możesz się nauczyć (skoro firma nie organizuje praktyk, to najwyraźniej, nie ma w sobie misji „edukacyjnych”) za to pokaż, co firma może zyskać, jeśli pozwoli ci wejść w swoje szeregi na okres miesiąca czy dwóch.

Postaraj się znaleźć sposób na to, by zostać zauważonym. Możesz napisać bezpośrednio do menedżera danego działu, znaleźć numer telefonu do działu HR i porozmawiać z kimś bezpośrednio a nawet wyasygnować małą kwotę i umieścić na Facebook swoją reklamę stargetowaną bezpośrednio na prezesa czy menedżera w danej firmie. Zaskocz firmę tym, jak bardzo jesteś zaangażowany i zmotywowany – to cechy, które teraz bardzo liczą się na rynku pracy i są poszukiwane przez większość pracodawców. Działając w ten sposób pokazujesz, że na pewno je masz.

Powodzenia!