Jak negatywne emocje rujnują Twoją produktywność?

rp_zaangazowanie33.jpgMasz wrażenie, że nie jesteś tak efektywny w pracy jak dawniej? Być może doświadczasz w pracy zbyt wielu negatywnych emocji? (Lub je ze sobą do pracy przynosisz?).

W pracy mamy wiele okazji do tego, by doświadczać negatywnych emocji – trudna rozmowa z szefem, złość na współpracownika, że nie dopracował terminu, niezadowolony klient, biurowe plotki czy narzekający kolega z biurka obok – to wszystko wywołuje w nas negatywne emocje. Do tego dochodzą jeszcze problemy, które ze sobą przynosimy z domu – kłopoty w związku, problemy z dziećmi, choroby, kredyty i inne trudności, z którymi borykamy się na co dzień.

Te negatywne emocje sprawiają, że trudniej nam skupić się na pracy. Odrywamy się od niej, popełniamy błędy. Jak można poradzić sobie z takimi emocjami?

Reguła 1:5

Psycholog John Gottman zajmujący się problematyką poczucia zadowolenia uważa, że stosunek negatywnych emocji do pozytywnych w naszym życiu, powinien wynosić 1:5 aby nasze życie było pełne i byśmy odczuwali zadowolenie. Spróbuj zatem zadbać o to, by zwiększyć w swoim życiu ilość pozytywnych emocji (a mamy na to sporo szans – w ciągu dnia doświadczamy około 2000 stanów emocjonalnych. Część z nich to stany neutralne, ale pozostałe nacechowane są negatywnie lub pozytywnie). Jak zatem zwiększyć ilość pozytywnych emocji w pracy? Oto kilka pomysłów:

A jakie wy macie sposoby na to, by dawać sobie więcej pozytywnych wzmocnień?