Sesja za pasem? Idź się przespać!

stres student3 Sesja za pasem? Idź się przespać!Może nie jest to najwłaściwsza rada, bo pasowałoby się nieco pouczyć, ale naukowcy twierdzą, że jeśli spędzisz nad książką całą noc i dobrze się nie wyśpisz, to i tak nie będziesz na drugi dzień pamiętać tego, czego się całą noc uczyłeś. Tak po prostu działa nasza pamięć.

Czy do nauki potrzebny jest sen? Mówi się, że w czasie snu zapamiętujemy – czy to prawda? A może ślęczenie nad książkami po prostu czyni z nas osoby senne i zmęczone? Paula Haynes i Bethany Christmann na ramach eLife opublikowali badania na ten temat, które przeprowadzili na muszkach owocówkach. Okazało się, że neurony DPM u muszek (które odpowiedzialne są za konsolidację elementów pamięciowych) wywołują potrzebę snu. Kiedy neurony są nieaktywne – muszki radośnie brzęczą i nie chcą spać. Po głębszej analizie naukowcy zauważyli, że w czasie procesu zapamiętywania, kiedy aktywna jest część mózgu muszki w której gromadzona jest pamięć, muszki są aktywne, ale by zapamiętać coś na dłużej, muszą się zdrzemnąć.

Jeśli zatem zamierzasz uczyć się przed sesją całą noc – nie jest to dobry pomysł. I tak nic nie zapamiętasz – nawet na krótko. Lepiej zatem przeznaczyć choć kilka godzin na sen – będziesz nie tylko sprawniej myślał, ale są szanse, że po prostu coś z tej nauki zostanie ci w głowie.

źródło:eurekalert.org