Szefowie zarabiają za dużo !

Woman with lots of moneyIle powinien zarabiać prezes firmy? Czy jest jakaś kwota jaką uważamy za sprawiedliwą? 10 razy tyle ile szeregowy pracownik w jego firmie? A może 20 razy tyle? Czy Europejczycy mają większą czy mniejszą tolerancję na zarobki prezesów firm niż Amerykanie?

Według jednego z ostatnich artykułów zamieszczonych w Perspectives on Psychological Science, pracownicy firm – niezależnie od tego gdzie mieszkają i co robią uważają, że prezesi zarabiają za dużo. W ramach badania International Social Survey Programme sprawdzono, jaki stosunek wynagrodzenia między pracownikiem szeregowym a prezesem jest według pracowników odpowiedni. Jak sądzą – jakie są obecne różnice między zarobkami prezesów a pracowników i jak dużą różnica w tych zarobkach powinna między nimi być.

Okazało się, że średnio idealny stosunek zarobków między pracownikiem szeregowym a prezesem oceniono na 1: 4,6 (czyli prezes powinien zarabiać niecałą pięciokrotność wynagrodzenia niewykwalifikowanego robotnika). Kiedy zapytano pracowników jak im się wydaje, jak ten stosunek wygląda obecnie, odpowiedzieli że prezes zarabia około 10 razy tyle ile szeregowy pracownik.

Najbardziej restrykcyjni względem zarobków prezesów okazali się Duńczycy – uważają, że prezes powinien zarabiać zaledwie dwukrotność wynagrodzenia pracowników. Za to na Tajwanie, pracownicy dopuszczają 20 krotną różnicę w wynagrodzeniu. W Polsce, pracownicy szacują, że prezes firmy zarabia około 14 razy tyle ile pracownik, a powinien maksymalnie 6.

A jak wygląda rzeczywistość? Okazuje się, że prezesi firm zarabiają znacznie, znacznie więcej niż szeregowi pracownicy. W USA około 350 razy więcej (czyli na miesięczną pensję szefa firmy, pracownik pracuje jakieś 30 lat. W Hiszpanii około 127 razy więcej, w Niemczech 150 a w Polsce około 30 razy więcej (czyli u nas szeregowy pracownik na miesięczne zarobki szefa pracuje 2,5 roku).

Niezależnie od rzeczywistego stosunku pensji szeregowego pracownika do pensji szefa czy od tego jakie są w danym  kraju oczekiwania względem tego stosunku, w badaniu okazało się, że pracowników wszystkich krajów świata łączy jedno – wszyscy są przekonani, że ich szefowie zarabiają za dużo.  

źródło:hbr.org