Za ile zmienisz pracę?

Czy 200 zł przekonałoby cię do zmiany pracy? A może musiałbyś otrzymać 1000 zł więcej ? Za ile Polacy są w stanie odejść od swojego pracodawcy i od czego to zależy?

Przede wszystkim od poziomu obecnego wynagrodzenia. Wiadomo, że im więcej zarabiamy, tym bardziej zmienia się nam perspektywa. Podwyżka rzędu 200 zł, która może skusić osobę zarabiającą 1400 zł, niekoniecznie przekona osobę zarabiającą 4000 zł na rękę (chyba, że osoba ta desperacko chce odejść z obecnej pracy). Za ile zmienimy pracę?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Servise wynika, że co ósmej osobie wystarczy 200-300 zł podwyżki. Za takie pieniądze zgodzą się zmienić pracodawcę osoby najniżej opłacane, młodzi ludzie oraz osoby z wykształceniem podstawowym. Tego typu podwyżka nie wystarczy jednak wtedy, kiedy pracownik miałby się przeprowadzić do innego miasta. W takiej sytuacji oczekiwalibyśmy 1000 zł.

Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni gotowe są zmienić pracę za mniejsze pieniądze. Czy to oznacza, że są mniej lojalne? Niekoniecznie – być może wynika to również z niższych zarobków kobiet (zatem i innej skali porównawczej w kontekście podwyżki).