Kody QR w rekrutacji na studia?

Widzieliśmy już kilka przykładów wykorzystania kodów QR w rekrutacji.  Niedawno powstał ciekawy pomysł (w Izraelu), który kody QR wykorzystuje przy rekrutacji na studia. Ciekawe, kiedy powstanie podobny, wykorzystywany w rekrutacji do pracy.

Na czym polega pomysł? Otóż – aby dostać się w Izraelu na studia, kandydaci muszą osiągnąć odpowiednią ilość punktów w testach SAT (podobnie jak w USA). Na najbardziej prestiżowe uczelnie trzeba zdobyć naprawdę wysoką ilość punktów, zatem na rynku pojawiły się firmy edukacyjne (np. Kidum), które pomagają licealistom w przygotowaniu do testów. Jednakże Kidum nie chce współpracować z wszystkimi licealistami, a jedynie z tymi, którzy naprawdę mają szanse na zdobycie wysokiej liczby punktów (czyli są wystarczająco zdolni i inteligentni). Jak takich zdobyć? Kidum stworzyło zatem system oparty o kody QR, który pomaga im w rekrutacji takich licealistów. Każdy, kto chce wziąć udział w ich kursach musi zaaplikować poprzez stronę internetową. Adres tej strony dostępny jest po zeskanowaniu kodu QR, a aby ten kod QR uzyskać, trzeba rozwiązać coś w rodzaju krzyżówki – czyli odpowiedzieć na listę pytań i zakreślić na czarno odpowiednie pola. Tylko wtedy można dostać się na stronę i zgłosić chęć udziału w kursach.  Tylko około 19% kandydatów jest w stanie właściwie rozwiązać krzyżówkę.

Taką samą metodę można by wykorzystać w rekrutacji – czy bylibyście skłonni wypełniać krzyżówki, by móc aplikować do firmy?