Odczuwasz lęk przed występami publicznymi? To dobrze!

Czy wiecie, że lęk przed wystąpieniami publicznymi jest u ludzi tak silny jak fobia dotycząca pająków czy lęk przed śmiercią? Boimy się prezentacji publicznych i większość z nas odczuwa tuż przed nimi ogromny lęk. Tymczasem naukowcy mówią, że to dobrze – taki stres przed prezentacją może nam pomóc.

W jaki sposób?

Otóż „motyle w żołądku”, które odczuwamy stresując się przed wystąpieniem publicznym, czyli tzw. trema to sygnał, że nasz organizm przygotowuje się do zwiększonych wymagań wobec niego. Do naszego mózgu dociera więcej bogatej w tlen krwi, mięśnie się napinają, wzmacnia postawa. To sprawia zaś, że lepiej się prezentujemy, a nasz mózg działając na zwiększonych obrotach jest bardziej bystry i lepiej pomaga nam radzić sobie z faktami, obserwowaniem publiczności, mówieniem i reagowaniem na to, co się na sali dzieje. Pewniej i szybciej jesteśmy też w stanie odpowiedzieć na pytania ze strony audytorium.

Oczywiście wysoki poziom stresu u osób, które mocno denerwują się przed wystąpieniami publicznymi może prowadzić do niepożądanych objawów – uczucie zimna, drżące nogi, biorą się na przykład z tego, że nasz mózg pompując krew do mózgu, zaniedbuje oddalone od niego partie ciała – np. stopy i stąd uczucie zimna i drżenie nóg.

Jak zapanować nad stresem? Okazuje się, że wystarczy go sobie uświadomić. Psychologowie przeprowadzili ciekawy eksperyment – dwóm grupom studentów kazano przeprowadzić prezentację na temat ich mocnych i słabych stron. jednej grupie opowiedziano o tym, jak ich organizm może zareagować na stres i dlaczego tak się dzieje. Drugiej grupy nie przygotowano. Następnie każdy uczestnik przygotowywał prezentację, którą wygłaszał przed dwoma oceniającymi ją osobami, z których jedna, przez cały czas trwania prezentacji wyrażała niewerbalnie swoje niezadowolenie i zniecierpliwienie (np. kręcąc głową, czy stukając długopisem o blat biurka). Jak poradzili sobie studenci? Grupa nie przygotowana panikowała. Ta, której wyjaśniono jak działa stres poradziła sobie lepiej, a badania ciśnienia, które potem przeprowadzono wykazały, że ich organizm lepiej poradził sobie ze stresem pompując więcej bogatej w tlen krwi do mózgu.

Przed wystąpieniem publicznym – którym również jest rozmowa kwalifikacyjna, można się jak widać na stres przygotować. Trzeba po prostu zdawać sobie sprawę z emocji i objawów stresu jakie możemy odczuwać. Dobrze też głęboko oddychać dostarczamy wtedy do naszego ciała ożywczy i tak potrzebny tlen.

A czy wy boicie się wystąpień publicznych? Jakiego rodzaju stres wtedy odczuwacie? Pocą się Wam dłonie? Drżą nogi? A może macie jeszcze inne objawy?

źródło:psychologicalscience.org