Super płatne staże

Podczas gdy w Polsce stażyści najczęściej zarabiają około 2/3 z najniższej krajowej (bądź stażują zupełnie za darmo), w USA stażysta może zarobić nawet więcej niż wynosi średnia krajowa.

Serwis BusinessInsider na podstawie danych z serwisu Glassdoor przygotował ranking najlepiej płatnych staży w USA. Okazało się, że są takie miejsca, w których stażysta – najniższe stanowisko w strukturze firmy, opłacany jest lepiej, niż specjalista w innych firmach.

W Facebook, stażysta przeciętnie jest w stanie zarobić 5600$ miesięcznie. W skali roku, to około 30% więcej niż wynosi średnia krajowa. Kilkaset $ więcej płaci firma VMWare. Świetnie płaci też Microsoft, NVidia, Apple, Yahoo!, Adobe, Amazon, LinkedIn. Jak widać, wszystkie najlepiej opłacające stażystów firmy, należą do branży nowych technologii. Nie bez znaczenia jest też fakt, że stażyści ci, to najczęściej programiści, inżynierowie oprogramowania i osoby o technicznym wykształceniu związanym z IT. Grupa, której pensje i tak są wyższe niż średnia krajowa – nic więc w sumie dziwnego, że i staże są w tych firmach lepiej płatne niż w innych sektorach gospodarki.

Nie zawsze też, przejście ze stażu a etat oznacza grubą podwyżkę. Staże są dla firm metoda przyciągnięcia najlepszych talentów, zrekrutowania obiecujących młodych osób i „rozkochania” ich w firmie. Po stażu, może okazać się, że zaproponowane byłemu stażyście stanowisko, jest nieco słabiej wynagradzane, niż w trakcie stażu. Młodzi ludzie są już jednak wtedy na tyle wdrożeni w firmę, że te nieco mniejsze zarobki (i tak wyższe niż w innych branżach) zdają się im nie przeszkadzać.

W Polsce dobrze płatne staże organizuje kilka największych firm z zagranicznym kapitałem. Dobrą pensję można też dostać w programach i konkursach stażowych – takich jak np. Grasz o staż. Niestety, oferowana po nich pensja, z reguły również bywa niższa niż stażowe wynagrodzenie.

źródło:businessinsider.com