Super płatne staże

staż bezplatny Super płatne staże Podczas gdy w Polsce stażyści najczęściej zarabiają około 2/3 z najniższej krajowej (bądź stażują zupełnie za darmo), w USA stażysta może zarobić nawet więcej niż wynosi średnia krajowa.

Serwis BusinessInsider na podstawie danych z serwisu Glassdoor przygotował ranking najlepiej płatnych staży w USA. Okazało się, że są takie miejsca, w których stażysta – najniższe stanowisko w strukturze firmy, opłacany jest lepiej, niż specjalista w innych firmach.

W Facebook, stażysta przeciętnie jest w stanie zarobić 5600$ miesięcznie. W skali roku, to około 30% więcej niż wynosi średnia krajowa. Kilkaset $ więcej płaci firma VMWare. Świetnie płaci też Microsoft, NVidia, Apple, Yahoo!, Adobe, Amazon, LinkedIn. Jak widać, wszystkie najlepiej opłacające stażystów firmy, należą do branży nowych technologii. Nie bez znaczenia jest też fakt, że stażyści ci, to najczęściej programiści, inżynierowie oprogramowania i osoby o technicznym wykształceniu związanym z IT. Grupa, której pensje i tak są wyższe niż średnia krajowa – nic więc w sumie dziwnego, że i staże są w tych firmach lepiej płatne niż w innych sektorach gospodarki.

Nie zawsze też, przejście ze stażu a etat oznacza grubą podwyżkę. Staże są dla firm metoda przyciągnięcia najlepszych talentów, zrekrutowania obiecujących młodych osób i „rozkochania” ich w firmie. Po stażu, może okazać się, że zaproponowane byłemu stażyście stanowisko, jest nieco słabiej wynagradzane, niż w trakcie stażu. Młodzi ludzie są już jednak wtedy na tyle wdrożeni w firmę, że te nieco mniejsze zarobki (i tak wyższe niż w innych branżach) zdają się im nie przeszkadzać.

W Polsce dobrze płatne staże organizuje kilka największych firm z zagranicznym kapitałem. Dobrą pensję można też dostać w programach i konkursach stażowych – takich jak np. Grasz o staż. Niestety, oferowana po nich pensja, z reguły również bywa niższa niż stażowe wynagrodzenie.

źródło:businessinsider.com

Dodaj komentarz

6 komentarzy to “Super płatne staże”

 1. emigrant napisał(a):

  Wreszcie odkryła Pani prawdziwą definicję stażysty !!! BRAWO.

  A w PL stażysta=darmowy robol [usunięte ze względu na obraźliwe insynuacje względem autora postu – administrator]

  • Radek napisał(a):

   emigrant, jesteś zakompleksionym, malutkim, nędznym trollem. Najchętniej kopnąłbym Cię w śmietnik który nosisz na karku, czepiasz się każdego słowa lub zwrotu, blog jest przydatny dla niektórych, dla innych mniej, to że ty jesteś cudownym ekspertem, który o wszystkim wie wszystko, w każdej sprawie jest nieomylny i cudowny, wręcz geniusz to może błyśnij swą elokwencją i przedstaw się, powiedz co robisz, napisz jak się nazywasz, pochwal się swoim dyplomem. Pokaż co takiego zajebistego zrobiłeś w życiu? Bo od dłuższego już czasu spinasz się tu jak bycze jaja..

 2. emigrant napisał(a):

  Gratuluję dobrego humoru… Co jest „obraźliwą insynuacją” ??? To są PANI „RADY” z TEGO BLOGU !!!

 3. Stażysta w branżach IT mam możliwość zapoznania się z firmą, ale najczęściej to firmom zależy na pozyskaniu nowych młodych osób bez ponoszenia wysokich kosztów rekrutacji oraz opłaty za „przyprowadzenie” kandydata. Znam firm, które robią „ mini” szkółkę dla stażystów w ten sposób w grupach realizuje się małe lub organizacyjne projekty wspomagające produkty/projekty główne firmy. Ponadto stażysta może dopasować sobie godziny pracy poza normalnym 8-17 co w firmom tez na rękę…

  Adam

 4. Najlepsza lokata napisał(a):

  Problemem jest chyba to, że u nas w kraju jest błędna definicja stażysty – firmom wydaje się zwykle, że to darmowa siła robocza. Na zachodzie jak pokazuje tekst myślenie jest inne – przez staż możemy do siebie przyciągnąć talenty, które za jakiś czas na rynku pracy będą warte naprawdę dużą kasę.