Jaką pracę mogą znaleźć młodzi?

W Polsce ze względu na iż bardzo wiele osób studiuje, przesunęła się granica wieku młodego pracownika. Z perspektywy pracodawcy jest nią osoba do 30 roku życia (czyli ludzie, którzy niekiedy – jeśli od razu po maturze zaczęli pracować, mogą mieć nawet 10 lat doświadczenia zawodowego). Większość jednak pracowników w wieku dwudziestu kilku lat ma niewielkie doświadczenie zawodowe – jaką pracę oferują takim osobom pracodawcy?

Młode osoby poszukiwane są najmocniej w branżach usług, edukacji, handlu, turystyki, gastronomii. Najmniej pracy dla młodych jest w opiece zdrowotnej i opiece społecznej. Osoby, które nie mają doświadczenia zawodowego największe szanse mają na pracę na takich stanowiskach jak: kelner, barman, księgowy, sprzedawca w branży przemysłowej bądź spożywczej. Młodzi z rocznym doświadczeniem chętnie są poszukiwani w branży budowlanej i produkcyjnej (operator maszyn, kierowca, zbrojarz, pracownik budowlany).

Co ciekawe, w badaniach Bilans Kapitału Ludzkiego wykazano, że w stosunku do młodych ludzi wyraźniej zaznaczają się preferencje wobec płci. Przy stanowiskach biurowych, specjalistycznych oraz usługowych chętniej zatrudnia się kobiety. Mężczyźni bardziej poszukiwani są przy stanowiskach technicznych i średnim personelu zarządzającym. Oczywiście, dyskryminacja płciowa w zatrudnieniu jest w Polsce nielegalna, ale to oczywiście nie zmienia tego, że pracodawcy i tak mają swoje preferencje.