Biofeedback by nie stresować się przed sesją?

Wprawdzie rok akademicki dopiero się zaczął i studenci bardziej niż o egzaminach, myślą teraz o imprezowaniu, ale i tak warto dowiedzieć się, jak pomóc sobie ze stresem przed egzaminacyjnym.

Iowa State University stworzył dla swoich studentów niezwykłą możliwość odstresowywania się przed egzaminami. Na terenie kampusu powstał Biofeedback Program, który pomaga studentom przejść przez egzaminy z jak najmniejszym psychicznie obciążeniem. W ramach trzech programów (“Healing Rhythms”, “Passage” i “Wisdom Quest.”) studenci uczą się, jak zmieniać swój stan napięcia i redukować stres. Wszystko oparte jest o technikę biofeedback’u.

Na czym to polega? Otóż za pomocą specjalnego urządzenia, które monitoruje reakcje fizjologiczne, studenci uczą się, jak ich ciało reaguje na stres. Obserwują własne objawy stresu i dzięki tej wiedzy, mogą uczyć się jak reagować i obniżać stres w momencie, w którym zaczyna się pojawiać. Biofeedback to inaczej biologiczne sprzężenie zwrotne, dzięki któremu można uczyć się tego, jak świadomie kontrolować procesy, które w normalnej sytuacji nie są dla nas świadome.

Przykładowo, stres wywołuje u danej osoby napięcie mięśniowe i przyspieszenie akcji serce. Jeśli osoba ta nauczy się rozpoznawać ten stan, może za pomocą technik oddychania i rozluźniania mięśni wpłynąć na swój organizm tak, że stres ulegnie zmniejszeniu.

Program na Uniwersytecie Iowa prowadzony jest od 4 lat – z sukcesami. Szkoda tylko, że dostępu do takiego narzędzia nie ma każdy student – i wyniki w nauce byłyby lepsze i mielibyśmy później mniej chorych na serce managerów.