Mało mi płacą, to kradnę

kradziez sklep Mało mi płacą, to kradnęNie wszyscy pracownicy są uczciwi. Część swojego pracodawcę okrada. W różny sposób – czy to marnując czas w pracy, czy kserując prywatne dokumenty na firmowej kopiarce, czy wreszcie wynosząc tajne dane i sprzedając je konkurencji. Częsta jest też po prostu zwykła kradzież towarów – zwłaszcza w handlu. Jak temu zapobiec? Naukowcy twierdzą, że dobrym sposobem jest po prostu płacenie pracownikom więcej.

Profesor Clara Xiaoling Chen z Uniwersytetu Illinois oraz Tatiana Sandino z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii przeprowadziły badania z których wynika, że jeśli pracodawca podniesie pracownikom pensje, to są oni mniej skłonni go okradać.

Z badań wynika, że jeśli podwyższy się pracownikowi handlu wynagrodzenie, to koszt podwyżki w około 40% pokryje „zysk” ze zmniejszenia kradzieży. Innymi słowy – pracownik lepiej wynagradzany albo przestaje kraść albo ukradnie mniej. Z czego to wynika? Według badaczek z dwóch rzeczy – po pierwsze, lepiej wynagradzany pracownik bardziej boi się utraty pracy, po drugie zaś jest mniej skłonny do okradania firmy, bo żywi wobec niej cieplejsze uczucia. Badacze twierdzą również, że wyższa pensja pozwala na zatrudnienie bardziej uczciwego pracownika.

A dlaczego pracownicy kradną? Jedna z tez mówi, że wynika to z tego iż pracownik czuje się okradany przez swojego pracodawcę (który mu mało płaci) , więc „odbiera” sobie dodatkową należność w towarze – przy takim myśleniu, pracownik nie ma poczucia, że kradnie, tylko uważa, że bierze coś, co mu się należy jak psu kość. Co sądzicie o takim wytłumaczeniu samego siebie?

źródło:huffingtonpost.com

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Mało mi płacą, to kradnę”

  1. poe napisał(a):

    Moja mama pracuje w przedszkolu i z tego co mówi to norma, że kucharki w przedszkolach kradną jedzenie-wynoszą je reklamówkami nie gotując w domu obiadów dla rodzin plus stosują praktyki typu dolewanie wody do mleka dla dzieci lub kradzież nawet cukierków dla nich(!) byłam w szoku jak pierwszy raz o tym usłyszałam…tak samo robią intendentki-kombinują przy zakupach i to w wielu przedszkolach-niby wszyscy o tym wiedzą,ale nikt nic z tym nie robi…nie wiem czy wynika to z marnych zarobków czy po prostu z pazerności…sama nie mam jeszcze dzieci, ale współczuje niczemu nieświadomym rodzicom, którzy nie mają pojęcia, że ich dzieci jedzą rozcieńczone produkty, bo kucharki są nieuczciwe.

    • Adwokaci Kraków napisał(a):

      Pracownicy pewnie kradną bo „pecunia non olet”. Trzeba jasno powiedzieć, że okradanie pracodawców jest karalne. Sporne sprawy między pracownikiem a pracodawcą można wyjaśniać na drodze ugody. Ale w Polsce pracownicy chyba nie kradną? Przecież artykuł pochodzi z prasy amerykańskiej:-)