Kobiety zarabiające mało bardziej narażone na śmierć z przepicia

Czy istnieje zależność między spożyciem alkoholu a wysokością pensji? Naukowcy brytyjscy uważają, że tak. Jest to zresztą zależność niezbyt oczywista – z badań statystycznych wynika bowiem, że kobiety, które zarabiają niewiele, częściej doprowadzają do przepicia, w wyniku którego dochodzi do zgonu, ogólnie jednak, więcej piją te kobiety, które zarabiają sporo.

Z badań rządowych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, dotyczących konsumpcji alkoholu i związków nadużywania alkoholu z sytuacją ekonomiczno – zawodową wysuwa się mało pocieszający dla zarabiających niewiele kobiet obraz. Otóż są one 6 razy bardziej narażone na śmierć wynikającą z przepicia (spowodowaną np. dysfunkcją wątroby bądź zatruciem organizmu) niż kobiety dobrze sytuowane. Zawodami, wśród których najczęściej dochodzi do tego typu przedwczesnych zgonów są prace sprzątaczki, szwaczki oraz barmanki. Ze statystyk analizujących wykonywany zawód wynika zaś, że największe spożycie alkoholu występuje wśród prawniczek i lekarek.

Wśród mężczyzn panuje podobna zależność, choć różnica statystyczna między tymi którzy zarabiają mniej a tymi, którzy mają wysokie wynagrodzenia nie jest aż tak duża. Mężczyźni pracujący w takich zawodach jak kierowcy czy pracownicy fizyczni umierają z przepicia 3 razy częściej niż pracownicy wysokich szczebli zarządzania (i przedstawiciele dobrze płatnych zawodów).