Co to znaczy być bogatym?

Ile musiałbyś mieć pieniędzy by uznać, że jesteś bogaty? Milion złotych? Dwa? Dziesięć? Postrzeganie bogactwa zmienia się wraz z ilością posiadanych pieniędzy. Mając ich więcej, próg bogactwa się przesuwa – czyli dla kogoś kto nie ma teraz oszczędności, bogactwem może być posiadanie oszczędności na poziomie 100.000 zł, ale kiedy te 100.000 zł osoba ta by miała, nadal prawdopodobnie nie uważała by się za bogatego.

Fundusz powierniczy Fidelity Investments przeprowadził wśród 1000 amerykańskich milionerów badanie dotyczące tego, czy uważają się za osoby bogate. Średnia majątku w badanej grupie wyniosła 3,5 mln $ (ale nie mniej niż 1 milion $ – wyłączając nieruchomości) – jak dla mnie całkiem sporo i wystarczająco by uważać się za osobę bogatą. Milionerzy jednak wcale tak nie myślą. Aż 42% osób z badanej grupy wcale nie uważa się za osobę bogatą. Ile musieliby zarobić, by uznać się za osoby zamożne? 7,5 mln $.

Próg bogactwa rośnie zarówno z wiekiem jak i ilością posiadanych pieniędzy. Wpływ na to mają niewątpliwie porównania społeczne. Nie od dziś wiadomo, że wśród znajomych mamy osoby o podobnym statusie – zatem koledzy milionerów również z reguły nie są biedakami. Kiedy więc koledze powodzi się dobrze bądź lepiej, oczekiwania milionera też rosną i jego poziom posiadania wcale nie wydaje mu się już aż tak wybitnie spory.

Pracodawcy mogliby z tego wyciągnąć niezbyt korzystny dla pracownikowi wniosek – niezależnie od tego ile nie zapłacisz pracownikowi i tak będzie niezadowolony. Zgodzicie się z taka tezą?

źródło:kopalniawiedzy.pl