Co to znaczy być bogatym?

bogactwo Co to znaczy być bogatym? Ile musiałbyś mieć pieniędzy by uznać, że jesteś bogaty? Milion złotych? Dwa? Dziesięć? Postrzeganie bogactwa zmienia się wraz z ilością posiadanych pieniędzy. Mając ich więcej, próg bogactwa się przesuwa – czyli dla kogoś kto nie ma teraz oszczędności, bogactwem może być posiadanie oszczędności na poziomie 100.000 zł, ale kiedy te 100.000 zł osoba ta by miała, nadal prawdopodobnie nie uważała by się za bogatego.

Fundusz powierniczy Fidelity Investments przeprowadził wśród 1000 amerykańskich milionerów badanie dotyczące tego, czy uważają się za osoby bogate. Średnia majątku w badanej grupie wyniosła 3,5 mln $ (ale nie mniej niż 1 milion $ – wyłączając nieruchomości) – jak dla mnie całkiem sporo i wystarczająco by uważać się za osobę bogatą. Milionerzy jednak wcale tak nie myślą. Aż 42% osób z badanej grupy wcale nie uważa się za osobę bogatą. Ile musieliby zarobić, by uznać się za osoby zamożne? 7,5 mln $.

Próg bogactwa rośnie zarówno z wiekiem jak i ilością posiadanych pieniędzy. Wpływ na to mają niewątpliwie porównania społeczne. Nie od dziś wiadomo, że wśród znajomych mamy osoby o podobnym statusie – zatem koledzy milionerów również z reguły nie są biedakami. Kiedy więc koledze powodzi się dobrze bądź lepiej, oczekiwania milionera też rosną i jego poziom posiadania wcale nie wydaje mu się już aż tak wybitnie spory.

Pracodawcy mogliby z tego wyciągnąć niezbyt korzystny dla pracownikowi wniosek – niezależnie od tego ile nie zapłacisz pracownikowi i tak będzie niezadowolony. Zgodzicie się z taka tezą?

źródło:kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz

3 komentarze to “Co to znaczy być bogatym?”

 1. Irek napisał(a):

  Bogactwo to możliwość spokojnego myślenia o następnym dniu. Bogactwem jest możliwość nie wybieranie pomiędzy bułką a chlebem i nie spoglądanie codziennie do kalendarza. Dla mnie bogactwo to posiadanie uczciwie opłacanej pracy i jednorazowo 100 000 złotych.

 2. jozi napisał(a):

  Bogatym człowiekiem można nazwać mądrego człowieka, którego stać na wszystkie potrzeby.

  Głupiemu i kilkanaście miliardów będzie „zamało”

 3. ProgWeb napisał(a):

  Bogactym sie jest wtedy gdy do pracy idzie się dla przyjemnosci pracowania a nie z przymusu. jeśli stać człowieka rzucić pracę i przeżyć resztę życia bez pracy, bo kapitał zgromadzony przez niego potrafi go utzrymać na określonym przez niego poziomie (może być to 2000/mies lub i 2 000 000.mies. zalezy od aspiracji jednostki), to jest człowiekiem bogatym.

  Taka jest definicja książkowa (przytaczana w wielu ksiązkach w róznej formie) i ja się pod tym podpisuję.