Za darmo nie zmywam!

kura domowa Za darmo nie zmywam!Jak myślicie, ile warta jest praca „kury domowej”? 1100 zł miesięcznie (jak uważa GUS), czy może 2500 zł (jak uważa ekonomistka Beata Mikuta)? W latach 70 tych, w Kanadzie oszacowano wartość pracy, jaką kobiety wykonują w domu. Okazało się, że stanowi ona 35% dochodu narodowego. W Norwegii, pozostanie w domu nie powoduje utraty prawa do emerytury. ONZ próbując wyliczyć wartość pracy w domu wszystkich kobiet, zatrzymał się na 11 trylionach $. Całkiem sporo, prawda?

Fundacja Mama, która chce zbadać i realnie wycenić wartość pracy, którą w domu wykonują kobiety, powołała do życia Koła Gospodyń Miejskich. Spotkania odbywać się będą w Warszawie, ale każda pracująca w domu kobieta, mogła dołożyć swoją cegiełkę do badań, tworząc listę Czynności Domowych, która posłuży ustaleniu wartości pracy „kury domowej”. Wyniki badania, opublikowane mają zostać jeszcze w październiku.

Marne są szanse, aby kobiety w Polsce, które zdecydowały się zostać z dziećmi otrzymały za swoją prace wynagrodzenie. Mało też prawdopodobne jest, aby czas spędzony na wychowaniu dzieci liczył się im do emerytury – w końcu i tak ZUS nie ma pieniędzy dla tych, którym emerytura należeć się będzie ze względu na wykonywanie „tradycyjnie” rozumianej pracy zarobkowej. Dobrze byłoby jednak wiedzieć i móc pokazać narzekającemu na zmęczenie mężowi, że praca kobiety w domu, też jest coś warta.

źródło:iwoman.pl

Dodaj komentarz