Studenci płacą za praktyki

studenci praktyki Studenci płacą za praktykiNie tak dawno, pisałam o kilku propozycjach staży i praktyk dla studentów na okres wakacyjny. Niektóre firmy decydują się płacić studentom – ci, którzy mogą skorzystać z takiej opcji mogą czuć się prawdziwymi szczęściarzami. Jednak nawet ci studenci którzy uczestniczyć będą w bezpłatnych praktykach okazują się nie być poszkodowani, bowiem spora część studentów, za obowiązkowe praktyki będzie musiała sobie zapłacić.

Płatne (przez studentów) praktyki, najczęściej dotyczą praktyk wyjazdowych, realizowanych w terenie i organizowanych przez uczelnie. Wprawdzie same praktyki są bezpłatne, ale student musi zapłacić sobie koszty pobytu i coś na tych praktykach jeszcze jeść. Często jest to wydatek kilkuset czy nawet ponad tysiąca złotych. Dofinansowania na tego typu wyjazdy z uczelni nie ma.

Niekiedy, uczelnia dofinansowuje pobyt, ale tylko części studentów -tak jest na Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie dofinansowanie otrzymują studenci mieszkający w akademikach.

W takich sytuacjach znów warto się zastanowić, czy bezpłatne studia w Polsce są rzeczywiście bezpłatne i czy paradoksalnie studiowanie na prywatnej uczelni, w sumie nie wychodzi taniej…

źródło: rp.pl

Dodaj komentarz

6 Responses to “Studenci płacą za praktyki”

 1. me-- says:

  co za brednie, od kiedy studia czy szkoły są bezpłatne?

 2. Damian says:

  me– nie moja wina że dostałeś się tylko do prywatnej…

 3. ProgWeb says:

  Ja jestem na prywatnych studiach i od początku się za takimi opowiadam.

  Szkola dostaje konkretne pieniądze i ma na bazę dydaktyczną (np. u mnie powstaje druga pracownia CISCO, postawiono Framework, stale uaktualnia się baza sprzętowa) i pamiętne zdanie jednego z profesorów: “pytajcie, po to tu jestem i za to mi płacicie, abyście mogli się nauczyć” (tym samym profesor przyznał, że jest tu dla nas, a nie my dla nich.

  Co do kosztów.. miesięcznie wynoszą mie onne ok. 350 pln (w tym 320 PLN czesne). Studiuję w rodzinnym mieście na oddziale Łódzkiej Szkoły. Mam m.in. profesorów z Politecniki Łódzkiej, których bardzo sobie chwalę.

  “Bezpłatne studia” w Poznaniu kosztowały by mnie od 700 pln w górę (zakwaterowanie, wyżywienie i inne)… Poziom nauczania, o dziwo to co słyszę po znajomych.. taki sam, a czasem i niższy 🙂

 4. emper says:

  Rozumiem, że student który nie pojedzie na praktyki nie będzie jadł?

 5. Damian says:

  ProgWeb. to se płać… na PWr też niczego nie brakuje i w dodatku na dziennych nic nie płacę.

 6. iwi says:

  Jeść może będzie, ale pewno będzie mniej pił 😉