Brakuje prac sezonowych dla chętnych

nastolatki w pracy1 Brakuje prac sezonowych dla chętnychWakacje, to czas, w którym młodzi ludzie mogą dorobić sobie w wolnym czasie na wyjazd, czy zakup gadżetu o którym marzą. Mogą też dzięki temu uzyskać pierwsze wpisy w CV. Mogą, o ile są dostępne prace sezonowe i tymczasowe dostępne dla młodzieży licealnej czy studentów. Kryzys obniżył jednak szanse zarobkowe młodych – propozycji jest mniej, a ze względu na mało stabilną sytuację na zagranicznych rynkach pracy, mniej osób niż w zeszłym roku zdecydowało się na wyjazd za granicę. W efekcie, popyta na pracę sezonową mamy duży, ale możliwości znacznie mniej.

Jak donosi Metro, w tym roku ofert pracy sezonowej, jest prawie o połowę mniej niż w zeszłym roku. Wpływ na to mają trzy sytuacje – po pierwsze kryzys powoduje, że pracodawcy tną koszty i tam gdzie da się zaoszczędzić na pracownikach (np. przez zwiększenie ilości obsługiwanych przez kelnerów stolików, czy rezygnację z kolportażu ulotek reklamowych) pracodawcy oszczędzają. Po drugie, zwiększone bezrobocie i trudności ze znalezieniem pracy spowodowały, że firmy, które do tej pory nie miały chętnych na staże z PUP, teraz mogą zatrudniać stażystów (zobacz artykuł o stażach w solarium). Po trzecie, z roku na rok, coraz więcej młodych osób decyduje się na odbycie bezpłatnych praktyk, tylko po to, aby uzyskać wpis w CV – w efekcie, niektóre firmy, zamiast zatrudniać pracowników na sezon, przyjmują stażystów – wolontariuszy.

Młodzi, chcąc zarobić na wakacje muszą więc wykazać się inicjatywą i samemu znaleźć sobie zajęcie. Można na przykład zająć się opieką nad zwierzętami domowymi przez wakacje, czy spróbować swoich sił w prywatnej manufakturze – na przykład przy wyrobie biżuterii czy zdobionych techniką decoupage pudełek sprzedawanych potem na festynach i targach.

Zdarzyło Wam się wykonywać niestandardowe prace jako licealiści czy studenci? Co doradzilibyście młodym ludziom, którzy chcą zarobić nieco grosza?

Dodaj komentarz

One Response to “Brakuje prac sezonowych dla chętnych”

  1. Damian says:

    dokładnie, dobry wpis… jeszcze rok temu nie miałem żadnego problemu ze znalezieniem pracy na 3 msc wakacji. Obecnie jest koszmarnie trudno na coś się załapać więc jak ostatnio trafiła mi się okazja za niezbyt ciekawe pieniądze 5,5/h netto to i tak musiałem skorzystać.