Osobliwe zawody. Tanatokosmetolog

trumna Osobliwe zawody. TanatokosmetologTanatokosmetolog to osoba która zajmuje się robieniem makijażu osobom zmarłym. Nie jest to łatwa praca. Przede wszystkim trzeba być uodpornionym i przyzwyczajonym do widoku osób zmarłych. Poza tym, robienie makijażu zmarłej osobie i tuszowanie pośmiertnych zmian nie jest wcale proste, makijaż taki – ze względu na zmianę właściwości skóry, wykonuje się znacznie trudniej, niż na żywej osobie.

W zakres obowiązków tanatokosmetologa wchodzi nie tylko wykonanie makijażu pośmiertnego czy tuszowanie zmian skórnych i przebarwień, ale również takie zabiegi jak malowanie paznokci, zakładanie tipsów czy farbowanie i układanie włosów.

Specyficzną odmianą tego zawodu jest tanatoplastyka, którą stosuje się w sytuacji kiedy zmarły wymaga dodatkowej rekonstrukcji twarzy czy części ciała (np. uszkodzenia powypadkowe).Istnieje też tanatopraksja, czyli balsamowanie. W tej chwili w Polsce pracuje kilkunaście osób wykonujących balsamowanie zwłok.
Prosty zabieg tanatokosmetyczny kosztuje około 200 zł, balsamowanie zwłok – 500 zł, jest to więc zawód w który można dobrze zarobić, choć trzeba też wziąć pod uwagę konieczność zakupu niekiedy niezwykle kosztownych kosmetyków i preparatów.
W kilku miejscach w Polsce można zrobić kurs przygotowujący do pracy w zawodzie tanatokosmetologa. Działa też Polskie Centrum Tanatopraksji i Tanatokosmetyki, w którym uzyskać można więcej informacji. Kurs trzydniowy kosztuje około 1200 zł, dobrze mieć jednak wcześniej przygotowanie, w postaci ukończonego kursu wizażu „tradycyjnego”. Warto też – przed zapisaniem się na kurs, poważnie przemyśleć taką decyzję- nie każdy jest bowiem gotowy na pracę z osobami zmarłymi. Są ludzie, którzy mimo ogromnej motywacji, nie są w stanie przyzwyczaić się do widoku i przebywania w towarzystwie zmarłych.

Dodaj komentarz

13 Responses to “Osobliwe zawody. Tanatokosmetolog”

 1. Robbie says:

  no no, chyba się przekwalifikuję 🙂

 2. jassti says:

  Powiem szczerze zajmuję się tego typu makijazem oraz całkowitą kosmetyką od jakiegoś czasu 🙂 Nie nalezy to do uwielbianych zawodów , ale mozna się przyzwyczaić . Nie ma zachwytu ze strony zmarłej osoby ale zadowolenie rodzin mówi samo za siebie:) Polecam zawód silnym osobom, poniewaz trzeba się liczyc z tym, ze nie maluje się tylko osoby starszej ,trafiają się równiez rówiesnicy lub młodsi wiec trzeba powstrzymac emocje i wykonac swją pracę.

  • Agnieszka says:

   Witam mam kilka pytań odnośnie tego rodzaju pracy, czy mogę prosić o kontakt prywatny mój mail agmi83@wp.pl pozdrawiam.

  • Bożena says:

   Witaj,
   bardzo bym chciała zając się tym tematem. Jestem byłą kosmetyczka ,która dopiero po smierci mamy zdała sobie sprawę jak bardzo istotne jest to dla bliskich ,jak bardzo żałuje się że nie zadbało się o ten wizerunek zmarłego.Moja Mama była bardzo elegancka kobietą i niestety nie zdbałam -nie miałam wiedzy – by dla niej spełnić mojej posługi .Nie mam oporów. Szanuję bardziej zmarłych jak żywych,mam w sobie bardzo dużo empatii dla zmarłych. Prosze o ile to możliwe o podpowiedzenie gdzie taki kurs-szkolenie można przeprowadzić .
   Pozdrawiam
   Bożena
   beza1325@wp.pl

 3. Poszukuję szkoleniowca w zakresie makijażu pośmiertnego. Proszę o kontakt mailowy: szkolenia@trendy-style.com.pl

 4. 5353 says:

  Witam chciałbym jakies informacje w sprawie tego kursuuu dziekuje i zycze wesołych swiat 🙂

 5. Justyna says:

  witam:) moge prosic o wiecej info? ile osob dziennie nalezy ‘pomalowac’? w jakich warunkach i ile wynosza zarobki miesieczne?

 6. Hm.... says:

  Witam .
  Bardzo proszę o głębsze informacje :
  – jakie predyspozycje trzeba spełniać by wykonywać ten zawód…prócz oczywiście silnej psychiki?
  – jak drogie są narzędzia,preparaty i kosmetyki niezbędne do wykonywania pracy ?
  – jakie są miesięczne (w przybliżeniu ) zarobki ?

  Dziękuję
  Lidia .
  lidka.galecka1@wp.pl

 7. Beata says:

  Czy mogłabym otrzymac na maila więcej informacji o kursie?
  Gdzie taki kurs można zrobić, jak to wygląda?

  betib1990@gmail.com

 8. krzysia says:

  prosze o namiary takiego kursu jestem z krakowa z wykształcenia jestem mistrzem fryzjerstwa mogla bym sie nadawac PILNE!!!

 9. zosia says:

  witam bardzo mnie interesuje tego typu kurs .proszę o dokładniejsze informację gdzie można taki przejść i jaka jest mozliwość pracy po nim. czy konieczny jest wcześniejszy kurs wizażu?czy można zacząć od razu od tanatokosmetycznego?