Osobliwe zawody. Tanatokosmetolog

Tanatokosmetolog to osoba która zajmuje się robieniem makijażu osobom zmarłym. Nie jest to łatwa praca. Przede wszystkim trzeba być uodpornionym i przyzwyczajonym do widoku osób zmarłych. Poza tym, robienie makijażu zmarłej osobie i tuszowanie pośmiertnych zmian nie jest wcale proste, makijaż taki – ze względu na zmianę właściwości skóry, wykonuje się znacznie trudniej, niż na żywej osobie.

W zakres obowiązków tanatokosmetologa wchodzi nie tylko wykonanie makijażu pośmiertnego czy tuszowanie zmian skórnych i przebarwień, ale również takie zabiegi jak malowanie paznokci, zakładanie tipsów czy farbowanie i układanie włosów.

Specyficzną odmianą tego zawodu jest tanatoplastyka, którą stosuje się w sytuacji kiedy zmarły wymaga dodatkowej rekonstrukcji twarzy czy części ciała (np. uszkodzenia powypadkowe).Istnieje też tanatopraksja, czyli balsamowanie. W tej chwili w Polsce pracuje kilkunaście osób wykonujących balsamowanie zwłok.
Prosty zabieg tanatokosmetyczny kosztuje około 200 zł, balsamowanie zwłok – 500 zł, jest to więc zawód w który można dobrze zarobić, choć trzeba też wziąć pod uwagę konieczność zakupu niekiedy niezwykle kosztownych kosmetyków i preparatów.
W kilku miejscach w Polsce można zrobić kurs przygotowujący do pracy w zawodzie tanatokosmetologa. Działa też Polskie Centrum Tanatopraksji i Tanatokosmetyki, w którym uzyskać można więcej informacji. Kurs trzydniowy kosztuje około 1200 zł, dobrze mieć jednak wcześniej przygotowanie, w postaci ukończonego kursu wizażu „tradycyjnego”. Warto też – przed zapisaniem się na kurs, poważnie przemyśleć taką decyzję- nie każdy jest bowiem gotowy na pracę z osobami zmarłymi. Są ludzie, którzy mimo ogromnej motywacji, nie są w stanie przyzwyczaić się do widoku i przebywania w towarzystwie zmarłych.