Zależy ci na pieniądzach? Łatwiej zapadniesz na depresję

Czy jesteś pracownikiem przywiązanym do pieniędzy? Zależy ci na nich? Jeśli to Twoja główna motywacja do pracy, to niestety znacznie łatwiej – niż Twoi koledzy, dla których wynagrodzenie nie jest aż tak ważnie – zapadniesz na depresję.

Postawa materialistyczna, czyli przywiązywanie znacznej wagi do pieniądza i rzeczy materialnych, które za owe pieniądze można nabyć, sprawia że ludzie są mniej szczęśliwi, trudniej osiągnąć im zadowolenie z życia, odczuwają większy niepokój w mniejszym stopniu są w stanie się socjalizować z innymi (czyli rzadziej podtrzymują znajomości).

Psycholog Galen V. Bodenhausen wraz z zespołem badawczym z Northwestern University przeprowadził eksperyment, który sprawdził czy zaufanie do innych i zainteresowanie aktywnościami społecznymi łączy się w jakiś sposób z postawą materialistyczną. Zbadano również to, w jaki sposób materializm wiąże się z podwyższonym poczuciem niepokoju. Okazało się, że osoby dla których otaczający ich świat materialny ma duże znaczenie są mniej zaangażowane w ludzi (a bardziej w rzeczy), mocniej odczuwają niepokój i lęk przed tym, że nie zdobęda kolejnego gadżetu, a kiedy go już mają, to przed tym że go stracą. Taka postawa owocować może zdaniem naukowców większą podatnością na depresję.

Jaki z tego wniosek związany z pracą? Zastanów się dlaczego pracujesz – jeśli tylko dla pieniędzy i po to, by kupić kolejny nowy telefon czy telewizor, to może warto przewartościować swoje życie?