Work- life balance w Polsce i w Europie

Czy w Polsce pracownicy czują, że muszą być stale pod telefonem? Czy odbieramy służbowe telefony na wakacjach? A może w czasie pracy mamy czas na załatwianie prywatnych rzeczy?

Randstad – forma zajmująca się doradztwem personalnym, w ramach przeprowadzanego w całej Europie badania Monitor Rynku Pracy, sprawdziła również jak wygląda godzenie życia prywatnego z zawodowym u pracowników.

Okazuje się, że nasi pracodawcy  nie wymagają od nas ciągłego bycia pod telefonem. Poczucie tego, że pracodawca wymaga stałej dostępności ma 38% Polaków – reszta na szczęście czuje się wolna. Wprawdzie nie jesteśmy w czołówce Europejskiej (przoduje tu Dania w której tylko 22% pracowników musi być dostępna non stop), ale i tam mamy lepiej niż Słowacy u których aż 9% musi być pod telefonem.

Nieco gorzej jest wtedy, kiedy jesteśmy na urlopie. Ponad połowa z nas (51%) dostaje w czasie wakacji służbowe maile i telefony. Na takie działanie pozwala sobie np. zaledwie 26% holenderskich pracodawców.

A czy jesteśmy przeciążeni pracą? Czy zabieramy ją do domu? Niestety tak. Sprawami zawodowymi w prywatnym czasie zajmuje się 55%  Polaków. (Jesteśmy na 8 miejscu w tej kategorii spośród krajów Europy). Jednocześnie pozwalamy sobie też na załatwianie spraw prywatnych w czasie pracy – robi to 41% pracowników. Co ciekawe – najmniej prywaty w pracy wykonują Holendrzy  (których pracodawcy nie molestują telefonami w czasie urlopu) – okazuje się, że jeśli pracodawca nie każe nam pracować w godzinach wolnych to i my jesteśmy uczciwi i nie wykonujemy prywaty w pracy