Wakacje od e-mail korzystne dla koncentracji

I jak – udało się Wam odpocząć? Powrót do pracy bywa po takiej przerwie trudny – zwłaszcza, że pogoda za oknem nie zachęca a każe pamiętać o tym, jak jeszcze kilka dni temu było pięknie i malowniczo. Jeśli udało się Wam zrobić sobie wakacje od poczty elektronicznej to dobrze – są szanse, że naprawdę odpoczęliście.

Badacze z UC Irvine i Armii Amerykańskiej orzekli, że receptą na redukcję stresu oraz umożliwienie zwiększenia skupienia się na pracy, jest odcięcie pracownika od firmowego maila. Pomagają zarówno wakacje od poczty elektronicznej, jak i odcinanie się od maila w pracy.

Badania zostały przeprowadzone w ciekawy sposób. Otóż pracowników podłączano do monitorów pracy serca i sprawdzano, jak często pracownik przełączał się między oknami oraz jak często korzystał z poczty elektronicznej. Osoby, które korzystały z poczty dwa razy częściej niż inni byli w stale podwyższonej gotowości do działania (czyli mieli stale lekko podwyższone ciśnienie) niż osoby, które korzystały z maila zaledwie kilka razy dziennie. Osoby, które zostały „odstawione” od maila – po pięciu dniach miały w trakcie pracy normalne, regularne i zdrowe ciśnienie.

Pięć dni – aż takiej ilości czasu wymagał organizm, by odzwyczaić się od maila i uspokoić- a nam się wydaje, że tydzień wakacji zrobi nam różnicę. Może jednak pomysł szefa Atos, by wyłączyć e-maile w pracy, nie był taki zły.

źródło:today.uci.edu