Ukrywanie wiedzy o sobie w pracy prowadzi do spadku zadowolenia z pracy

Nie zawsze chcemy, by nasi koledzy z pracy wiedzieli o nas wszystko. Aby nie być traktowani gorzej często ukrywamy przed nimi pewne fakty- nasz dokładny wiek, orientację seksualną, przekonania religijne, status związkowy, choroby które mamy. Taka sytuacja prowadzi zaś do spadku zadowolenia z pracy i powoduje, że częściej pracę zmieniamy.

Na początku mają pisałam o tym, że bycie w pełni szczerymi z kolegami z pracy może nie popłacać. Jeśli nasi koledzy wiedzą o nas za dużo – jesteśmy z relacji z nimi mniej zadowoleni. Z drugiej strony – jak wykazali badacze z Uniwersytetu Houston i George Mason, jeśli pracownik boi się dyskryminacji w miejscu pracy i w związku z tym ukrywa wiedzę o sobie, to również nie jest z pracy zadowolony i źle się w niej czuje.

Z badań naukowców wynika, że jeśli pracownik ujawni trudną dla niego prawdę o sobie i zostanie zaakceptowany, to po pierwsze jego koledzy stają się bardziej wrażliwi na „trudny temat” i rzadziej mówią o nim w obecności tego pracownika, po drugie zaś, dostarczają pracownikowi większej ilości wsparcia i wzmocnień pozytywnych, dzięki czemu osoba taka czuje się znacznie lepiej w swoim środowisku pracy.

No dobrze – zanim jednak spotkamy się ze wsparciem ze strony kolegów i okaże się,że akceptują oni nasz przekonania religijne czy orientację seksualną, musimy im o tym powiedzieć i może okazać się, że jednak nie będą w stanie tego zaakceptować. Wtedy spotkamy się z odrzuceniem i dyskryminacją i będzie nam w pracy jeszcze gorzej. I jak tu sobie poradzić z taką sytuacją? Macie jakiś pomysł?

źrodło:rice.edu