Temperatura, zanieczyszczenie, deszcz nie wpływają na twój stan emocjonalny

sun-1717412_640Niestety ilość słońca już tak. Wraz z krótszym dniem spada nasze poczucie szczęścia i stajemy się znacznie bardziej podatni na stres.

To, że ilość słońca wpływa na nasze samopoczucie nie jest nowością. Wydaje się nam jednak, że jesteśmy podatni również na inne zmiany pogody – temperaturę, ilość deszczu, zachmurzenie, czy zanieczyszczenie powietrza (na to narzekają głównie mieszkańcy małopolski). Tymczasem okazuje się, że w zasadzie liczy się jedynie słońce. To jego brak (wg. badań Marka Beechera z  BYU) sprawia, że stajemy się rozdrażnieni i zmęczeni a także nasz nastrój spada. Pozostałe czynniki pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie. Dla poprawienia stanu emocjonalnego setek pracowników wystarczyłoby zatem jedynie to, by wyjść z pracy jeszcze za dnia.

Pozostaje zatem pytanie – skoro tak ważna jest ilość słońca w ciągu dnia, dlaczego wciąż zmieniamy czas z letniego na zimowy, skoro czasy, kiedy wstawało się o piątej rano do pracy dawno już minęły. Przy dzisiejszym trybie dnia: 09:00 – 17:00 nie ma to najmniejszego sensu.

fot.:Татьяна Калужских / Pixabay.com

Tagi: