Szefie, jesteś beznadziejny!

Mówienie szefowi o tym, co myśli się na jego temat ma być – według naukowców z Affinity Health At Work – działaniem prozdrowotnym. Dodajmy, że o tyle, o ile wyjawienie naszych prawdziwych uczuć wobec kierownictwa nie skończy się naszym zwolnieniem!

Dobra i sprawna komunikacja, to podstawa każdego zdrowego związku  – również związku między współpracownikami lub między pracownikami a przełożonymi. Umiejętność, a przede wszystkim możliwość udzielenia przełożonemu informacji zwrotnej, przekłada się na poczucie większego zadowolenia z pracy, zmniejszenia poczucia stresu i w efekcie na lepsze zdrowie.

Organizacja z Affinity Health At Work przebadała 150 managerów i 500 pracowników na okoliczność udzielania przełożonym informacji zwrotnej przez pracowników. Okazało się, że tam, gdzie takie informacje są możliwe pracownicy są nie tylko bardziej spokojni i zadowoleni z pracy, ale również managerowie postrzegani są jako bardziej efektywni. Informacja zwrotna na temat tego, jak postrzegają szefa podwładni pozwala im bowiem na wprowadzanie zmian w swoje zachowanie i sposób pracy. Te zmiany sprawiają zaś, że komunikacja i współpraca w zespole się zwiększa – przez co lepiej i szybciej można realizować zadania a środowisko pracy jest mniej stresogenne.

Oczywiście, aby informacja zwrotna mogła odnieść efekt i wpłynąć na otwartość szefa na zmiany nie może być zwykłym narzekaniem czy chwaleniem, lecz konstruktywną opinią na temat metod pracy czy działania przełożonego. Dlatego, organizatorzy badań zamierzają w najbliższym czasie opracować zestaw pytań za pomocą których pracownicy będą mogli oceniać pracę swoich managerów, a lista ta dostępna będzie na stronie organizacji. Jeśli tylko się pojawi, nie omieszkam Wam jej zaprezentować. Tymczasem, chciałam dopytać Was jak wygląda sprawa informacji zwrotnych do szefa w waszych firmach. Czy da się szefowi coś powiedzieć? Czy balibyście się wyrazić własną opinię szefowi? Czy Wasz szef pozwala na krytykę? (czy może tylko mu się wydaje, że pozwala?) Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami.