Syndrom „chorego budynku”

Czy w trakcie pracy często zaczyna boleć Cię głowa? Czy jeśli w twoim biurze pojawi się chory pracownik, w krótkim czasie wszyscy zaczynacie kaszleć i kichać? Czy po całym dniu pracy pieką Cię oczy? Czy masz poczucie że Twoja skóra jest nadmiernie wysuszona? Jeśli tak, być może pracujesz w „chorym budynku”!

Termin „chorego budynku” pojawił się w ramach obserwacji tego, że w niektórych biurach pracownicy zaczynają po jakimś czasie pracy czuć się bardzo niekomfortowo pod względem zdrowotnym. Charakterystyczne jest dla chorych budynków to, że ból głowy czy uczucie zmęczenia znika po kilkudziesięciu minutach od wyjścia z zakładu pracy. Z czego wynika „syndrom chorego budynku”?

Otóż w niektórych biurowcach systemy wentylacyjne zostały kiepsko zaprojektowane, a w pomieszczeniach biurowych nie ma wystarczającej cyrkulacji powietrza. W biurach zanieczyszczenie powietrza może być nawet kilka razy wyższe niż przy ruchliwej ulicy. Wynika to z niewłaściwej wymiany powietrza, jego zbyt wysokiej temperatury sprzyjającej rozwojowi bakterii i klimatyzatorów starego typu które dodatkowo wysuszają powietrze.

Dodatkowym zagrożeniem w pracy ją kserokopiarki i inne materiały biurowe, które mogą emitować szkodliwe bądź toksyczne związki (kleje, środki czystości a nawet lakier na biurkach)

Jeśli nie tylko ty odczuwasz opisane symptomy, ale czują je również twoi współpracownicy, może to oznaczać, że pracujecie w chorym budynku.

Co zrobić jeśli Twoje biuro jest chore?

źródło: health24.com