Stres w pracy większy jeśli nie pracujesz elastycznie

Macie możliwość pracy elastycznej? Pracujecie wtedy kiedy sytuacja tego wymaga (bądź chcecie) a kiedy nie macie siły, energii lub wszystko zostało zrobione, nie musicie siedzieć w biurze?  Szczęściarze – macie dzięki temu niewątpliwie mniej stresu w pracy!
Według badań Kenexa High Performance Institute osoby, które pracują w systemie elastycznym, odczuwają aż trzykrotnie mniejszy stres związany z pracą, w porównaniu do osób, które pracują w sposób tradycyjny.

Aż 68% pracowników zatrudnionych na etacie i nie mających możliwości pracy elastycznej odczuwa w ciągu dnia nieokreślony i nie mający podstaw w rzeczywistych wydarzeniach dnia pracy stres. W przypadku pracowników elastycznych, tego typu stres odczuwa zaledwie 20% pracowników.

Elastyczność pracy wpływa też na chęć zmiany pracy. Jak się spodziewacie, osoby mogące pracować elastycznie rzadziej rozglądają się za nową pracą. W Wielkiej Brytanii , za nową pracą rozgląda się 59% pracowników pracujących tradycyjnie i tylko 22% spośród tych, którzy mogą pracować elastycznie.

Praca elastyczna nie oznacza od razu pracy z domu, ale możliwość zarządzania własnym czasem pracy w nieco bardziej dowolny sposób. Pracownik, który woli pracować od rana a popołudnie mieć dla siebie może przychodzić nawet na 6 rano. Ten, który woli pracować wieczorem – nawet na 12.00. Elastyczny czas pracy pozwala przede wszystkim dopasować czas pracy do własnych preferencji, rytmu biologicznego, rodziny. I jak się okazuje nie tylko pracownicy coraz mocniej za takim elastycznym czasem pracy optują, ale jest on również korzystny z punktu widzenia pracodawców – zatem drodzy szefowie – może czas na zmiany?

źródło:hrmagazine.co.uk