Stres w pracy – czy potrzebujesz sytuacji stresowych?

O stresie w pracy pisałam już nie raz i nie dwa. Prawie każdy z nas ze stresem w miejscu pracy się zetknął. Niektórzy mają stresujących klientów, inni kierowników przez których obgryzają paznokcie do krwi, jeszcze inni mają pracę wysokiego ryzyka z niebezpiecznymi zadaniami, które same w sobie są już stresujące. Stałe, powtarzające się sytuacje stresowe nie tylko obniżają naszą wydajność, sprawiają że tracimy poczucie zadowolenia ale również niekorzystnie odbijają się na naszym zdrowiu. Teoretycznie, stres byłoby dobrze wyeliminować. Czy to jest jednak możliwe? Niektórzy z nas, sytuacji stresowych wręcz poszukują i nie umieją bez nich funkcjonować. Sami doprowadzają do tego, aby ich praca była nieco bardziej niż to konieczne – stresująca. Czy Ty jesteś taką osobą? Czy potrzebujesz stresu by pracować? Czy specjalnie (choć często podświadomie) doprowadzasz do sytuacji w której dopiero przytłoczony stresem wykonujesz zadane obowiązki?

Stres, poza negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi ma też kilka pozytywów. Angażuje nasz organizm do wzmożonego wysiłku, pozwala pracować na zwiększonych obrotach. U niektórych ludzi, stres powoduje przyspieszenie pracy, zwiększenie ich możliwości. To tak jak w sytuacji kiedy goniłby cię w lesie dzik – nagle okaże się, że dopływ adrenaliny pozwoli ci wspiąć się na drzewo, na które w normalnej sytuacji nie miałbyś szans wejść.

Aby nie zrobić sobie krzywdy (pod względem zdrowotnym), warto nauczyć się zarządzać stresem. Aby jednak to zrobić, musisz znać swoje ograniczenia. Wiedzieć jak na stres reagujesz i na ile sam wywołujesz sytuacje stresowe – innymi słowy wiedzieć czy jesteś tą osobą, której stres do pracy jest konieczny czy wprost przeciwnie.

Jak to zbadać?
Wystarczy zadać sobie kilka pytań:

Twoją potrzebę życia w ciągłym (nawet delikatnym napięciu) sugerują też sytuacje z codziennego życia:

Określenie tego, czy twój organizm potrzebuje pewnej dozy napięcia do efektywnego działania jest kluczem do nauczenia się zarządzania stresem i …swoją karierą. Jeśli bowiem działasz tak, że stres jest Ci potrzebny by pracować, to mimo tego iż wydaje Ci się, że sprawdzisz się w spokojnej biurowej pracy (która spełni twoje marzenia o zatrudnieniu)- nie jest to prawdą. Będziesz się w niej męczył i … przekładał zadania na później, gubił dokumenty i zapominał oddzwonić na ważne telefonu tylko po to, by zapewnić sobie stały przypływ adrenaliny!