Rośliny w biurze

W biurze spędzamy minimum 8 godzin dziennie. Nie zawsze warunki w których pracujemy są korzystne dla naszego zdrowia – klimatyzacja, nadmierna wilgoć (lub wilgotność zbyt mała), niedobory tlenu – to tylko kilka z negatywnych cech biurowego klimatu, które wpływają zarówno na nasze zdrowie jak i samopoczucie. W „oczyszczeniu” biurowej atmosfery i poprawie jej stanu mogą nam pomóc rośliny doniczkowe.

Rośliny w biurze wpływają na pracowników korzystnie dzięki kilku swoim właściwościom (za ikwiaty.pl):

Jakiś czas temu, w USA, przeprowadzono badania związane z wpływem roślin w biurze na poczucie zadowolenia w pracy i relacje ze współpracownikami. Przebadano pracowników pracujących w „zielonych biurach” i tych, którzy nie mieli w miejscu pracy roślin. Pierwsza grupa okazała się być bardziej pozytywnie nastawione do szefa, współpracowników i wykonywanej pracy (choć działało to bardziej na mężczyzn niż na kobiety). Warto więc mieć rośliny w biurze? Warto!

Jakie rośliny do biura wybrać?
Pod uwagę musimy wziąć zarówno dostęp do światła oraz zapotrzebowanie na wodę rośliny. Te które wymagają częstego podlewania mniej się nadają – długie weekendy i wakacje mogą być problemem dla utrzymania rośliny przy życiu. Unikajmy też roślin kwitnących – coraz więcej z nas cierpi na różnego rodzaju alergie a nie chcemy przecież by nasz szef czy współpracownik stale w naszym pokoju kichał.

Przy wybieraniu roślin do biura – zwłaszcza jeśli mają stać tam, gdzie będą widoczne dla klientów i kontrahentów – trzeba też wziąć pod uwagę to, jak będą się prezentować. Zabiedzona, zasuszona, marnie wyglądająca roślina będzie tworzyć negatywny wizerunek biura („jak oni chcą zadbać o moje interesy, skoro nie umieją zapanować nad paprotką?”)