Rodzice boją się pracować elastycznie

Ostatnimi czasy sporo mówi się o pracy elastycznej, umożliwiającej godzenie kariery zawodowej z życiem prywatnym w bardziej efektywny sposób. Praca elastyczna, w której pracownik odpowiada za wykonanie zadania, a nie czas wysiedziany w biurze, może niekiedy pracować zdalnie z domu lub zarządzać swoim czasem pracy i samodzielnie decydować o tym, kiedy do pracy pójdzie (lub przynajmniej móc tymczasem choć trochę manipulować) szczególnie przydaje się rodzicom – Ci jednak boją się prosić pracodawców o taką możliwość.

Według badań, pracodawcy zagraniczni (szczególnie w USA) są bardziej pozytywnie nastawieni do pracy elastycznej. Nasi pracodawcy, nieco się jeszcze obawiają wprowadzenia takich rozwiązań, choć coraz więcej firm po nie sięga. Nie zmienia to faktu, że pracownicy nie czują przyzwolenia ani wsparcia ze strony pracodawców w zakresie pracy elastycznej i boją się takie rozwiązanie zaproponować.

Z badań przeprowadzonych przez organizację (amerykańską) oferującą pomoc w opiece nad dziećmi My Family Care wynika, że 54% pracowników nie poprosi pracodawcy o umożliwienie pracy elastycznej, bo … boją się o to, że negatywnie odbije się to na ich karierze zawodowej. Ten lęk przed tym, że pracownik pracujący elastycznie będzie pomijany w awansach, premiach lub będzie otrzymywał mniej wymagające zadania sprawia, że pracownicy nie tylko nie zgłaszają chęci pracy elastycznej, ale do tego również nie decydują się na taką opcję nawet jeśli pracodawca ją proponuje.

Czy i Wam wydaje się, że praca elastyczna może odbić się negatywnie nie karierze zawodowej?