Przerwa w pracy na zleceniu?

Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o prace przysługuje przerwa na posiłek w wymiarze 15 minut (o ile pracuje minimum 6 godzin). A co z osobami, które pracują na umowę – zlecenie? Czy przy zleceniu obowiązuje przerwa w pracy?

Przerwa w pracy gwarantowana jest Kodeksem Pracy. Umowy-zlecenia są regulowane Kodeksem Cywilnym, a ten nie wprowadza pojęcia przerwy w pracy (bo tak swoją drogą, zlecenie to nie praca, tylko zlecenie). W efekcie osoba, która wykonuje zlecenie, nie ma zagwarantowanej żadnej przerwy w jego wykonywaniu, nawet wtedy, jeśli umowa-zlecenie precyzuje, że zleceniobiorca ma wykonywać zlecenie przez 8 czy 10 godzin (np. obsługując stoisko na targu).

Co zrobić by mieć przerwę w pracy na zleceniu?

Aby mieć możliwość przerwy na posiłek w trakcie kilku godzin realizacji zlecenia, trzeba to sobie zagwarantować w ramach umowy. Innymi słowy zadbać o to, by informacja o tym, że masz prawo do tego by zjeść w trakcie pracy pojawiła się w umowie. Warto przy tym pamiętać, że jeśli chcesz, by była to przerwa płatna (tak jak jest w przypadku umowy o pracę), to również powinno się to znaleźć w umowie. W przeciwnym razie, zleceniodawca może umieścić w ewidencji godzin pracy przerwę w taki sposób, że nie będzie się wliczać do wynagrodzenia.