Problemy urlopowe pracoholików

Dziś Dzień Pracoholika. Jeśli nim jesteś, to wszystkiego dobrego, choć gratulacji się nie spodziewaj. To wcale nie zaleta. Pracoholizm jest nie tylko szkodliwy dla zdrowia, ale również dla życia społecznego, rodzinnego i nawet samej pracy. Pracoholik, nie jest nawet w stanie normalnie wypocząć na wakacjach.

Według badań przeprowadzonych przez serwis Expedia.com, 30% pracowników przeżywa stres podczas urlopu – martwią się tym, co zastaną po powrocie do pracy. 3% pracowników cierpi na coś w rodzaju urlopowej somatyzacji – na wakacjach zaczynają chorować – odczuwają bóle mięśni, mają gorączkę oraz inne symptomy podobne do grypy.

Kolejnym problemem pracoholika na urlopie jest konieczność ciągłego napięcia i pobudzenia –w  efekcie, pracoholik albo musi wypełnić sobie dokładnie czas wakacji i to najlepiej ekstremalnie (wycieczki górskie, skoki na bunbgee, nurkowanie z rekinami) . Jeśli ma spędzić wakacje na plaży, po 15 minutach leżenia zaczyna się wiercić, a po 30 zaczyna irytować się tym, że się nudzi.

Kolejnym znaczącym objawem tego, że jesteś pracoholikiem jest to, że tuż po przyjeździe na miejsce odpoczynku, zanim jeszcze sprawdzisz widok za oknem, odpalasz laptopa, by sprawdzić skrzynkę mailową.

A czy Wy umiecie odpoczywać od pracy?