Praca na stojąco sprawia, że lepiej myślimy

biurkaSłyszeliście już na pewno o stojących biurkach. Wynalazku, który ma dbać o nasze kręgosłupy i mięśnie i zapobiec nadmiernym skrzywieniom i atrofią mięśni. Okazuje się, że stojące biura są też dobre dla mózgu – przynajmniej w tym kontekście, że lepiej się myśli, pracując na stojąco.

W ramach International Journal of Environmental Research and Public Health opublikowano pierwsze badania wykazujące korzyści z pracy przy stojących biurach. W eksperymencie brali udział (jak zwykle) studenci, których funkcje poznawcze zbadano na początku roku akademickiego i pod koniec. W trakcie edukacji, studenci używali w klasach stojących biurek. Po analizach okazało się, że praca przy stojącym biurku sprzyja poprawie pamięci, zwiększeniu jej pojemności oraz poprawie wykonawczych funkcji poznawczych (np. związanych z analizą decyzji). Zaobserwowano również, że studenci byli w trakcie zajęć bardziej skoncentrowali i zachowywali się lepiej (mniej głupich żartów i rozmów, więcej uwagi i szacunku dla profesorów).

Pozytywne efekty pracy na stojąco niewątpliwie można zaadaptować również w pracy zawodowej. A wy jakie biurko byście woleli? Tradycyjne czy stojące?

źródło:eurekalert.org