Praca niezgodna z kwalifikacjami, ale za wyższe pieniądze – chętny?

Czy zgodziłbyś się na pracę do wykonywania której nie masz kwalifikacji, jeśli otrzymywałbyś za to wyższe wynagrodzenie? Polacy nie mają raczej problemu z tym, że czegoś nie potrafią bądź nie mają w tym doświadczenia jeśli tylko praca będzie intratna finansowo – tak przynajmniej wynika z sondy przeprowadzonej przez rynekpracy.pl

Na pytanie czy przyjąłbyś ofertę pracy lepiej płatnej niż obecna, jednak niezgodnej z twoimi kwalifikacjami, 75% badanych odpowiedziało twierdząco. Przy czym dla co trzeciego badanego byłaby to decyzja przy której podjęciu nie wahaliby się. Prawie 40% odpowiedziało w ankiecie „raczej tak”, co oznacza, że podjęciu decyzji towarzyszyłaby analiza wymagań nowego stanowiska pracy. Zaledwie 6,5% badanych odrzuciłoby lepiej płatną pracę, do której nie mieliby wymaganych kwalifikacji. W badaniu CBOS przeprowadzonym rok temu (w 2009r), pracę niezgodną z kwalifikacjami ale za wyższą pensję przyjęłaby połowa Polaków, co oznacza, że w ciągu ostatniego roku, zarobki zdecydowanie stały się dla nas bardziej ważne.

W Polsce jesteśmy dość przyzwyczajeni do tego, by pracować w innych zawodach niż sugerowałoby nasze wykształcenie. Z badania ilezastudia, które przytaczałam w zeszłym tygodniu wynika, że bardzo wielu absolwentów, pracuje w zupełnie innych obszarach niż te, do których przygotowywała ich edukacja – nic więc dziwnego, że kwestia tego, czy praca jest zgodna z naszymi kwalifikacjami nie jest dla nas aż tak istotna. Niestety, nikt nie przeprowadził do tej pory badań, które pokazywałyby czy na pracę w niezgodnym z kwalifikacjami obszarze zdecydowałyby się te osoby, które obecnie pracują zgodnie ze swoim wykształceniem czy umiejętnościami.

Jak uważacie, czy wynagrodzenie rzeczywiście jest najważniejszym czynnikiem w wyborze pracy? I czy istnieje taki pułap zarobków, powyżej którego mniej zwracamy uwagę na proponowaną podwyżkę, a bardziej na inne ważne czynniki takie jak możliwość rozwoju, komfort pracy czy właśnie to, czy praca odpowiada naszym kwalifikacjom? Jak myślicie, jakie byłyby to zarobki?