Praca na stojąco dobra dla linii

Nadwaga u pracowników biurowych to coraz częstsza przypadłość. Wieczne siedzenie, brak ruchu i brak aktywności fizycznej poza pracą sprawia, że tyjemy. Może warto rozważyć pracę na stojąco? Spalamy wtedy więcej kalorii!

Praca na stojąco, to większy wydatek energetyczny dla naszego organizmu – spalamy wtedy więcej o 13% kalorii względem pracy siedzącej. W ciągu godziny pracy polegającej na pisaniu na klawiaturze pracownik siedząc spali 73 kcal. Stojąc – 84 kcal (przy okazji – leżąc – 71 kcal). Różnica, która wynika z badań profesora Granta Schofielda z Uniwersytetu Technologicznego w Auckland w Australii nie jest może porywająca, ale w skali roku daje już ilość kalorii potrzebną do tego, by spalić 2 kg tłuszczu – zatem pracując na stojąco możemy po roku, bez żadnego wysiłku pozbyć się dwóch kilogramów wagi. Jeśli dodalibyśmy do tego jeszcze rezygnację z windy oraz przynajmniej częściowy spacer do pracy zaoszczędzimy na tyle dużo kalorii, że nasza sylwetka na pewno się poprawi – o ile oczywiście nie przekąsimy dodatkowego batonika na lunch.

Praca na stojąco niestety nie jest zbyt zdrowa – wprawdzie naukowcy twierdzą, że i tak zdrowsza niż praca na siedząco, ale niestety nie w każdym biurze (a raczej w mniejszości) będą warunki na taką formę pracy – w końcu biurka przy których można stać dopiero zaczynają być modne.