Pozytywne aspekty kryzysu na rynku pracy

Jakiś czas temu pisałam o tym, że dla osób, które nie straciły pracy w wyniku redukcji etatów czeka w pracy zwiększona ilość stresu i odpowiedzialności oraz większa ilość codziennych obowiązków. To, że udało się zatrzymać stanowisko nie zawsze musi jednak oznaczać większej ilości problemów (i oczywiście ulgi że w przyszłym miesiącu pensja przyjdzie na konto). Może też być całkiem pozytywnym zwrotem w karierze zawodowej. W USA, gdzie recesja na rynku pracy zebrała największe żniwa, przeprowadzono badania na temat pozytywów tej sytuacji. Okazało się, że wielu pracowników znajduje w nowej sytuacji na rynku pracy kilka plusów. Jakich?

Otóż 53% badanych stwierdziło, że dzięki redukcji etatów mieli szansę na uczestniczenie w nowym projekcie, o którym wcześniej mogli jedynie marzyć. 52% otrzymało zadania o zwiększonej odpowiedzialności (dzięki czemu mogli się wykazać). Taka sama ilość pracowników uważa, że ich praca stała się bardziej wymagająca, ale równocześnie bardziej interesująca dzięki nowym wyzwaniom. 44% pracowników zyskało szansę na zwiększenie swojego kontaktu z szefostwem (co może zaowocować lepszym dostrzeżeniem przez kierowników ich umiejętności). 12% pracowników otrzymało awans.

Aby nie było tak różowo warto dodać, że co czwarty pracownik nie dostrzegł żadnych pozytywnych zmian poza tym, że ma więcej pracy i mniejsze szanse na podwyżkę…

A jak u Was? Czy Ci z Was, którzy zostali na placu boju widzą jakieś plusy nowej sytuacji?

źródło: resumebear.com

fot.:duchesssa/SXC