Poniedziałkowa deprecha to mit!

Czy przychodziliście dziś do pracy z zapałem i entuzjazmem czy też założyliście, że skoro poniedziałek, to na pewno wszyscy będą opryskliwi i źli? Okazuje się, ze poniedziałkowy dół to mit! Wcale w poniedziałki nasz nastrój nie jest gorszy niż w inne dni tygodnia.

Z badań naukowców wynika, że spośród wszystkich dni pracującego tygodnia poniedziałek wcale nie jest najgorszy. W zasadzie jest taki sam jak wtorek czy czwartek. Wyróżnia się (pozytywnie) jedynie piątek, kiedy jesteśmy wyraźnie bardziej zadowoleni.

Dane takie uzyskano badając 300.000 osób. W związku z tym, psychologowie postawili postulat by poniedziałkowe depresję nazwać po prostu mitem. Nie wydaje się Wam to dziwne? Ja tam zawsze gorzej czuję się w poniedziałek… Naukowcy i to wyjaśnili – otóż wprawdzie nie mamy w poniedziałki gorszego samopoczucia niż w środę czy we wtorek, ale za to  kontrast po niedzieli jest tak duży, ze wydaje się nam, jakbyśmy spadali w otchłań rozpaczy.

Zatem przerażające jest jedynie to, że nawet kiedy przeżyjemy poniedziałek, to poprawi się nam dopiero w piątek. Zatem – byle do weekendu – zaplanowaliście już coś?