Polacy zestresowanymi pracownikami

Praktycznie każdy pracownik ma w swojej pracy sytuacje stresowe. W zależności od zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków, a także osoby szefa i atmosfery w miejscu pracy sytuacji stresowych jest mniej lub więcej. Mocno wpływa na to też osobowość i nasze aspiracje. Okazuje się jednak, że poziom stresu jest też zależny od tego w jakim kraju się mieszka. W Polsce nie jest łatwo – z badań wynika, że jesteśmy jednymi z bardziej zestresowanych pracowników.

Firma Extended DISC od 15 lat prowadzi badania nad poziomem stresu i zadowolenia z życia w różnych krajach. W Polsce badania na grupie aktywnych zawodowo osób prowadzone są od sześciu lat. Z tegorocznych analiz wynika że jesteśmy bardziej zestresowani niż mieszkańcy Niemiec, Finlandii czy Wielkiej Brytanii. Przeganiamy nawet Koreę.

Nie jest też tak, że niższy poziom stresu związany jest z zamożnością społeczeństwa. W krajach Ameryki Łacińskiej, czy w Tajlandii poziom stresu jest znacznie mniejszy niż u nas. Czyżbyśmy kulturowo byli zaprogramowani na stres? Eksperci twierdzą że wysoki poziom stresu odczuwany przez Polskich pracowników głównie wiąże się z wysokimi ambicjami i naciskiem na robienie kariery.

Trudno powstrzymać stres przez utratę ambicji – takie działanie byłoby mało rozwojowe. Możemy jednak postarać się redukować poziom stresu prostymi technikami:

A jakimi metodami Wy radzicie sobie ze stresem w pracy? Podzielcie się opiniami – może pomożecie innym poradzić sobie z ich stresem.