Po 1,5 roku zatrudnienie na czas nieokreślony?

Obecnie kodeks pracy w Polsce dopuszcza zawarcie z pracownikiem dwóch umów na czas określony (poza umową na okres próbny). Kolejna, musi już być umową na czas nieokreślony. Co z tego, skoro Kodeks nie precyzuje jaki jest dopuszczalny czas trwania tych umów – pracodawca może je zawrzeć nawet na 5 lat. Zatem OPZZ postuluje zmiany w KP polegające na określeniu możliwości stosowania umów czasowych do 18 miesięcy.

Po 18 miesiącach współpracy z pracownikiem w oparciu o umowę na czas wykonania określonej pracy bądź umowę czasową, umowa automatycznie stawałaby się umową zawartą na czas określony. Takie rozwiązanie postuluje wprowadzić do Kodeksu Pracy OPZZ. W wyjątkowych sytuacjach pracodawca mógłby przedłużyć czas zawierania umowy czasowej do 30 miesięcy (2,5 roku). Wymagałoby to jednak ustaleń ze związkami zawodowymi lub wprowadzenia takiej zasady w regulamin zakładu pracy.

Jednocześnie, związkowcy chcieliby przedłużenia okresów próbnych do 6 miesięcy (motywują to tym, że w 3 miesiące trudno sprawdzić pracownika, zatem pracodawcy mieliby więcej czasu na „testy”). Postuluje się również zmiany w kontraktach czasowych – przy umowach na czas określony obecnie nie ma okresu wypowiedzenia – jeśli pracodawca nie zastrzeże sobie takiej możliwości w umowie (lub nie zrobi tego pracownik), umowy nie można wypowiedzieć przed końcem jej trwania. Nowelizacja KP miałaby umożliwić wypowiadanie umów zawieranych na czas określony  – przy umowach minimum 12 miesięcznych obowiązywałyby dwu tygodniowe okresy wypowiedzenia.

To nie pierwsza próba wprowadzenia zmian do Kodeksu Pracy. Zwłaszcza problemu zawierania umów czasowych na lata, co powoduje zmniejszenie ilości osób zatrudnionych na czas nieokreślony. Pytanie jednak jest takie – czy jeśli po 18 miesiącach współpracy w oparciu o umowę o prace pracodawca musiałby dać pracownikowi umowę na czas nieokreślony, to czy nie okaże się rychło, że pracodawcy wolą zawierać umowy cywilno – prawne, by uniknąć konieczności zatrudnienia np. kobiety w wieku produkcyjnym na czas nieokreślony…