Plotki mogą być korzystne
Biurowe plotkary piętnowane są przez pracowników i w zasadzie nie ma osób, którym nie przeszkadza plotkowanie. Jednocześnie, plotki żyją a my dajemy im siłę przez to, że się nimi w kuluarach i przy ekspresie dzielimy. Dlaczego to robimy? Bo plotki niosą też korzyści – tak przynajmniej twierdzą naukowcy.
Jakie pozytywy niesie ze sobą plotka? Otóż zdaniem naukowcow z Berkley plotka spełnia trzy ważne i pozytywne funkcje:
- Pozwala zredukować stres
- Reguluje negatywne zachowanie podmiotu plotki (czyli jeśli mówimy o tym, że ktoś zrobił cos nieodpowiedniego, to zachowanie tej osoby – bo przecież prędzej czy później o plotce się dowie – ulega zmianie)
- Zapobiega wykorzystywaniu (poprzez ujawnianie w ramach plotki informacji, które pozwolą drugiej osobie uniknąć krzywdy – np. plotki o redukcji etatów pozwalaja przygotować się psychicznie do utraty pracy i choć owocują zwiększonym lękiem, który czasem może być nieuzasadniony, to jeśli plotka okaże się prawdą, pracownicy będą bardziej przygotowani).
Plotki pełnia tez ważną społeczną funkcję – pozwalają ostrzegać innych przez osobami nieszczerymi i niegodnymi zaufania (zarówno poprzez informacje zawarte w plotce, jak i poprzez obserwowanie plotkarzy, którym po prostu nie ufamy).
Nie zachęcam do plotkowania, ale może warto jednak przyznać, że plotka to nie samo zło.
Źródło: berkeley.edu