Planujesz wakacje? Nie kupuj ich w czasie pracy!
W pracy nie tylko pracujemy – nie rzadko poświęcamy część czasu na to, by załatwić ważne dla nas rzeczy – zapłacić rachunki, kupić coś online, porozmawiać na czacie ze znajomymi. Kiedy zaczyna się robić ciepło, zaczynamy planować wakacje (bo myśleć o wakacjach zaczynamy już w styczniu) i w czasie pracy szukać ofert online. Planować wakacje w czasie pracy możesz, ale nie kupuj ich między jednym wnioskiem dla klienta a drugim. Dlaczego? Bo będziesz mniej zadowolony z wakacji!
Badacze z Rice University i Iowa State University przeanalizowali dużą ilość danych pozyskanych od hoteli i serwisów turystycznych chcąc zbadać to, jak daleko (statystycznie) ludzie jeżdżą na wakacje oraz jak bardzo są zadowoleni z pobytu (i czy są między tymi zmiennymi jakieś zależności). Dane zawierały również informacje o godzinach dokonanych rezerwacji. Następnie zdobyte dane porównano za pomocą modelu ekonometrycznego i wyciągnięto wnioski – okazuje się, że nie opłaca się rezerwować hoteli w czasie pracy – wychodzi nas to drożej a i tak mniej nam się potem urlop podoba.
35% z rezerwacji było zawieranych w trakcie godzin pracy (czyli co trzecia wycieczka czy hotel są rezerwowane w czasie pracy). Osoby, które dokonywały rezerwacji w czasie pracy byli statystycznie mniej zadowoleni z pobytu w danym hotelu niż osoby, które rezerwowały go poza godzinami pracy. Ten sam hotel był też oceniany lepiej jeśli osoba, która w nim spędzała wakacje mieszkała bliżej (czyli wakacje w czasie których jedziemy bardzo daleko wcale nie są dla nas później lepszym wspomnieniem). Mało tego – rezerwowanie hoteli w czasie pracy wiązało się też z wybieraniem droższych hoteli. Dlaczego? Naukowcy podejrzewają, że kiedy kupujemy wakacje z pracy to ponieważ w niej jesteśmy nasza potrzeba odpoczynku jest nieco większa niż kiedy rezerwujemy wakacje z domu. W efekcie chcemy więcej i mamy wyższe oczekiwania (stąd droższy hotel) a po pobycie jesteśmy przez to bardziej rozczarowani, bo rezerwując hotel wyobrażaliśmy sobie wakacje na wyższym poziomie niż jeśli robimy to z domu (po prostu w czasie pracy bardziej za wakacjami tęsknimy).
Okazało się również, że opłaca się rezerwować hotel dużo wcześniej przed wakacjami anie w ostatniej chwili. Ta opłacalność nie polega na tym, że mniej płacimy, ale na tym, że później bardziej podobają się nam wakacje. Dlaczego tak się dzieje? Autorzy badań uważają, że wynika to z tego, że kiedy rezerwujemy hotel wcześniej, do momentu wyjazdu „zapominamy” o poniesionym wydatku i możemy lepiej się bawić. A kiedy rezerwujemy w ostatniej chwili, to „ból” po tym, że właśnie wydaliśmy mnóstwo pieniędzy sprawia, że jesteśmy względem hotelu bardziej krytyczni i dlatego mniej się nam podoba.
Jak zatem mieć udane wakacje? Kupić je wcześniej i zdecydowanie z domu a nie z pracy!