Pij kawę – na zdrowie!

Pijecie kawę w pracy? Lekarze i media nie raz alarmowali, że kawę lepiej wykluczyć z menu i zastąpić ją na przykład mate. Każdy kij jednak ma dwa końce. Teraz naukowcy twierdzą, że kawa przedłuża życie – i to nawet ta, która pita jest w nadmiarze.

Jak donoszą badania opublikowane w New England Journal of Medicine, codzienne spożycie kawy (a nawet kilku filiżanek) przekłada się na dłuższe życie. Badania, które to udowadniają, to nie byle jakie badania na garstce ludzi. Przeprowadzone przez National Institutes of Health trwały przez 13 lat i objęły 400.000 osób. W programie badawczym wzięli udział uczestniczy w wielu 51 – 70 roku życia. W trakcie badań, umarło 13% z nich. Jak się okazało, kawosze umierali rzadziej. Mało tego, odkryto zależność między ilością wypijanej kawy, a śmiertelnością (im więcej kawy, tym rzadsza).

Kobiety, które piły naprawdę ogromne ilości kawy (minimum 6 filiżanek dziennie) były o 10% mniej narażone na zgon. Mężczyźni aż o 15. Co ciekawe, takie same efekty uzyskano przy kawie normalnej jak i bezkofeinowej – co oznacza, że to nie kofeina, ale inne składniki przedłużają życie.

Zatem – po kawce? Zwłaszcza że przed nami cały tydzień pracy (przerwany wolnym czwartkiem).

źródło:wibw.com