Pierwszy dzień w nowej pracy: 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Pierwszy dzień w nowej pracy oznacza zetknięcie się z licznymi zmianami. Każdy z nas czuje wtedy ogromne emocje! Poznajemy nowe miejsce, ludzi, obowiązki. Jak sprawić, by ten dzień był udany? Co zrobić, by wywołać pozytywne pierwsze wrażenie? Oto 5 rzeczy, o których warto pamiętać!

 

Wyśpij się

Stawienie czoła nowej sytuacji pójdzie Ci o wiele łatwiej, gdy będziesz wypoczęty. Dzień wcześniej połóż się spać o rozsądnej godzinie. Przed wyjściem do pracy zadbaj o to, by zjeść solidne śniadanie i odpowiednio się nawodnić. 

 

Przygotuj się

Twój stres będzie na niższym poziomie, jeśli przed pierwszym dniem w nowej pracy odpowiednio się przygotujesz. Pamiętaj, by wcześniej naszykować sobie ubranie, które chcesz założyć w tym szczególnym dniu. Weź pod uwagę dress code, jaki panuje w Twoim przyszłym miejscu pracy. Zabierz notatnik i długopis, aby móc zapisywać wszystkie ważne informacje.

 

Bądź na czas!

Spóźnienie pierwszego dnia pracy to duże faux pas. Lepiej pojawić się trochę za wcześnie, niż trochę za późno. Najlepiej zaplanuj sobie poranną podróż tak, by być w biurze 15 minut przed czasem. Od początku pokaż innym, że zależy Ci na tej pracy i że cenisz czas osób, z którymi pracujesz. 

 

Daj się poznać

Nastaw się pozytywnie i otwarcie w stosunku do nowych współpracowników. Daj im się poznać! Pamiętaj o uśmiechu – on zawsze pomaga przełamać lody. Postaraj się zapamiętać imiona osób, z którymi będziesz współpracował. Przygotuj też kilka zdań o sobie, ponieważ jest duża szansa, że będziesz musiał się przywitać na forum przed całym zespołem. Pamiętaj, by wspomnieć o tym, co robiłeś zawodowo do tej pory.

 

Bądź dla siebie wyrozumiały

Każdy kiedyś zaczynał od zera! Nie stresuj się jeśli od razu nie rozumiesz wszystkiego. Najważniejsze, abyś nie bał się zadawać pytań – w ten sposób dasz się poznać jako osoba proaktywna, ciekawa i chętna do nauki. A poza tym…bądź po prostu sobą! Inni na pewno docenią Twoją autentyczność. 

 

Pierwsze dni są zawsze trudne. Pozytywne nastawienie na pewno pomoże Ci je przetrwać.