Otyły pracownik to leniwy pracownik – stereotypy w pracy

O stereotypowym postrzeganiu osób otyłych przez pracodawców i związane z tym problemy w otrzymaniu pracy i robieniu kariery przez osoby z nadwagą już pisałam. Stereotypowy sposób traktowania pracowników o nieco większych gabarytach potwierdziły ostatnie badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii – kraju, który wśród wszystkich krajów europejskich, ma największy odsetek otyłych.

Badania przeprowadzone na pracownikach z nadwagą wykazały, że są oni:

Waga co czwartego otyłego pracownika jest publicznie komentowana przez współpracowników lub szafa, zaledwie 16% otyłych którzy się odchudzają odczuwa w pracy wsparcie w związku zarówno ze swoją aktualną wagą jak i chęcią jej zmniejszenia. Ci najbardziej otyli (BMI powyżej 40) mówią też o tym, że prawie nigdy nie czują się pewnie w swojej pracy.

Przy okazji sprawdzono też, jak postrzegają w rzeczywistości otyłych szefowie – okazało się, że stereotypy również w tym przypadku są mocne. Co czwarty pracodawca powiedział, że mógłby odrzucić kandydata do pracy ze względu na jego wagę, a co 10-ty to zrobił (a ilu się nie przyznało?).