Odszkodowanie dla rodzin pracowników – samobójców

Praca w dużych korporacjach często wiąże się z pracą w bardzo dużym stresie. Spore wymagania, nadgodziny, konflikty w pracy powodują, że niekiedy pracownicy nie wytrzymują napięcia i sięgają po najbardziej drastyczne metody wyzwolenia się z sytuacji, w której sobie nie radzą, czyli podejmują próby samobójcze.

We wrześniu, pisałam o sytuacji pracowników France Telecom – w ciągu 18 miesięcy, samobójstwo popełniło tam 23 pracowników (na dziś jest to już 25 osób). France Telecom nie jest jednak jedyną francuską firmą, która boryka się z problemem samobójstw. W październiku bieżącego roku, samobójstwo popełnił 40 letni pracownik Peugeot, a jeszcze w 2006 roku, na swoje życie targnął się 33 letni pracownik Renault. Postanowił wyskoczyć okna na piątym piętrze firmy, po kłótni z managerem. Kilka miesięcy później, samobójstwo popełniło kolejnych dwóch pracowników firmy Renault. Teraz – po trzech latach procesów sądowych –  rodzina zmarłego doczekała się od firmy odszkodowania.

Zadośćuczynienie, które Renault wypłaci rodzinom zmarłych (sąd przyznał odszkodowanie nie tylko dla rodziny zmarłego 33 latka, ale również dla rodzin pozostałych samobójców), to nie jedynie kwestia zabezpieczenia finansowego rodziny. To również przyznanie się firmy do tego, że miała ona na tyle silny wpływ na pracownika, że doprowadziła do załamania nerwowego pracownika, które było na tyle silne, że pracownik odebrał sobie życie.

Taki wyrok sądu, może otrzeźwić inne wielkie korporacje (zwłaszcza we Francji – tu bowiem problem samobójstw jest najmocniejszy), wymagające od swoich pracowników pracy ponad siły (fizyczne i psychiczne). Być może historia Renault skłoni je do większego zwrócenia uwagi nie tylko na własny zysk, ale również na kondycję psychiczną osób, które ten zysk wypracowują każdego dnia.