Nieżyczliwość w miejscu pracy – jak radzą sobie z nią kobiety a jak mężczyźni?
Czy mieliście kiedyś w pracy sytuacje, w której ktoś był wobec was nieżyczliwy i nieuprzejmy? Przerywał wam kiedy omawialiście projekt na zebraniu, plotkował na wasz temat, „wywracał” oczami, kiedy o czymś opowiadaliście by zdyskredytować was w oczach kolegów? Takie sytuacje w biurach zdarzają się na co dzień – jak radzą sobie z nimi pracownicy?
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Edith Cowan University i University of New England, mężczyźni i kobiety na takie sytuacje reagują inaczej. Kobiety zaczynają mocniej pracować a mężczyźni… częściej biorą wolne lub symulują chorobę, by do pracy chodzić rzadziej.
Skąd tak różne reakcje? Twórcy badań uważają, że wiąże się to z pozycją, jaką w strukturze firmy zajmują kobiety i mężczyźni oraz tym, jakie jest generalnie ich nastawienie do pracy. Otóż kobiety częściej piastują niższe stanowiska, a ich pozycja i możliwości awansu częściej zależą nie od tego jak dobre są w swojej pracy, ale jakie relacje budują z innymi pracownikami. Jeśli są sympatyczne, miłe i lubiane, jest im łatwiej. Dlatego też, kiedy ktoś zachowuje się wobec nich nieuprzejmie, częściej przyjmują postawę uległą i swoją cięższą pracą chcą udowodnić swoją wartość. Jednocześnie starają się mediować z wrogo nastawionymi osobami, być wobec nich miłe by tym samym ocieplić relacje. Mężczyźni natomiast są bardziej nastawieni rywalizacyjnie i nie chcą się „przymilać” tym, którzy są wobec nich niegrzeczni. Dlatego też częściej uciekają od takich sytuacji – np. poprzez zmniejszanie fizycznej obecności w biurze.
A jak wy radzicie sobie z niegrzecznymi, nieżyczliwymi kolegami z pracy?
źródło:payscale.com